Günce Örnekleri

Günlük Nedir ? 

Bir kimsenin düzenli olarak, günlük yaşadığı olayları ve yorumlarını, kendi düşüncelerini tarih belirterek yazdığı, kısa yazılara “günce” veya “günlük ” denir.

Günlüklerin Özellikleri

Günlük yani günce nasıl yazılır her günün sonunda o gün olup bitenin hemen anlatıldığı, olaylarla ilgili yorumların ve değerlendirmelerin yapıldığı yazılardır. Günlükler her gün yazılır. Kısa yazılardır. Günceler yazarın yaşamını anlattığı için yazarın (yazan kişinin) yaşamından izler taşır. Okuyucular dikkate alınmadan yazılan günceler özeldir. Günceler yazıldığı tarihin belirtilmesi gerekmektedir. 

Duyguların, düşüncelerin yoğun olarak anlatılan günceler, yazarın anlatımını geliştirmeye yardımcı olur. Günlükleri (günceleri) bir deftere yazabilir ya da daha kullanışlı olması için ajandaya da yazılabilir.

Günlük Örnekleri

Günlük yazanları daha iyi anlamanız için günce örnekleri ilköğretim ve lise örneklerine bakarak yazarın yaşlara göre bakış açılarını anlayabiliriz. Örnek günceler incelendiğinde ilköğretimde okuyan öğrenciler somut olaylardan bahsederken, lise öğrencileri soyut düşüncelerinden bahseder. Günlükler o günkü bakış açılarını, o günkü anlayışlarını yansıtır, daha fazla örnek için günce örnekleri inceleyip kişilerin bakış açılarını, kişilerin pencerelerinden bakıp yorumlayabilirsiniz.

Günlük Örnekleri 1 

FERİT EDGÜ’DEN

Degerndorf, aralık, 58


… Duygusuz. Yola çıktığımdan beri duygusuz, her şeyin önünde ve her yerde. Her şey yabancı; her şey ilgimin dışında. Az önce balkona çıkıp ap ak çevreye bakarken yeniden anladım bunu. Kar burada her şeyi örttü. Olduğum yerden hiçbir şey görünmüyor; ne bir ağaç, ne bir ev, hiçbir şey. Her yer ap-ak. Gözyorucu bir aklık (boşluk?).

(…)

Yazmayı denemiyorum bile. Bu boşlukta yazmak? Niçin? Kimin için? Nasıl? Ordan oraya bocalıyordum. Şimdi biraz duruldum. Yazmak diye bir sorunum yok. Giderek belki okumak diye bile. Yanımda getirdiğim kitapların hemen hiçbirine el sürmüyorum. Bir çukur oluşuyor çevremde, bu çukura gün geçtikçe daha bir gömüldüğümü duyuyorum.

… Acı çekme isteği. Kendini yeniden bulma.

(Bir Günlüğün Günlüğü kitaplaşmamıştır)

Günlük Örnekleri 2

4 Şubat, Çarşamba

Salâh Birselin “Yenilik”te çıkan şiirini gene düşündüm. Ona ne­den güzel diyemiyorum? Öyle sanıyorum ki geçiciliğini görüyorum da onun için çekiniyorum güzel demekten. Bugün hoşumuza gidiyor, iri lakırdıları sıralayan şairlerden, ukalâlardan öcümüzü alıyor. Ama yarına bir değeri kalacak mı? Salâh Birsel’in çattığı moda geçince o şiir de bütün değerini yitirmeyecek mi? O moda sürdükçe yaşar, son­ra unutulur, daha da kötüsü anlaşılmaz olur.

Orhan Veli’nin “Kuyruklu Şiir”i için, “Ciğercinin Kedisinin cevabı için de böyle diyemez miyiz? Diyebiliriz ya, ben diyemiyorum işte. Orhan Veli’nin o iki şiirinde başka bir şey var, bir deyiş ferahlığı bir canlılık, Salâh Birsel’in “Şiir Dersi”nde bulamadığım bir şey nedir o?… Onun ne olduğunu söyleyebilsem, güzellik nedir onu söylemiş olacağım. Hiç olmazsa benim neyi güzel bulduğumu, bende güzellik duygusunu uyandıran şeyin ne olduğunu…

GÜNCE

Nurullah ATAÇ

günce örnekleri,günce örnekleri ilköğretim ve lise,günce nasıl yazılır,örnek günceler.