Google Chrome Açığı

Dünya’nın en çok kullanılan web tarayıcısı olan ve Google’ın tarayıcısı Chrome’da büyük bir açığın olduğu ortaya çıktı. Bulunan açığa göre Chrome ses tanıma aracı kullanıcıların sesini kaydetmek ve kullanmak mümkün.

Kullanıcı bir web sayfasına girdiğinde  bazen sesle komuta izin verilmesi isteniyor ve bir uyarı ortaya çıkıyor. Eğer kullanıcı uyarıya onay verirse sesle komut verilebiliyor ancak kullanıcı sayfadan çıktıktan sonra mikrofon çalışmaya ve ses kaydetmeye devam ediyor ve tarayıcı kapansa bile bazen kayıt devam ediyor. Bunun için tekrar uyarı çıkmıyor ve kötü niyetli kişiler için bir kapı açık kalıyor.Her türlü konuşma ve ses bilgisayarın mikrofonundan kaydedilmeye devam ediyor.


Google ise şimdiye kadar herhangi bir yama veya ek yazılım piyasaya sürmedi ve bunun hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Açıkçası herhangi bir yama çıkaracağa da benzemiyor. Size tavsiyemiz sesli komut izni isteyen sitelerd temkinli olmanız ve önceden herhangi bir sesli komut izni verdiyseniz bunu Chrome ayarlarından tekrar kontrol etmenizdir.