Genymotion Emülatör kurulumu

Herkese merhaba

Bu yazımda android geliştiriciler için Genymotion emülatörden bahsedeceğim. Önce şunu belirteyim bu emülatör, Eclipse’in kendi emülatöründen çok daha hızlı çalışmaktadır :) ki uygulama yazanların en büyük dertlerinden birisi de emülatörün kasması ve bilgisayarı aşırı derecede ısıtması. Bu yüzden ekran kartı yanan birisinin yazısını yurtdışı forumlarından birinde okumuştum. Bu yüzden kurmanız tavsiye edilir.

Genymotion VirtualBox ile çalışır. Ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcut ancak ücretsiz versiyonu bile gayet güzel ve performanslıdır. Çok büyük farklar yok ikisi arasında.

Genymotion Kurulumu :

  1. Öncelikle http://www.genymotion.com/ adresine girin ve Sign Up bölümünden bir üyelik açın. Üyelik açmadan indiremezsiniz ve kurduğunuzda üyeliğiniz ile ilişkilendireceksiniz.
  2. Bu adrese tıklayarak free download kısmını seçin. Ücretli isterseniz de buradan devam edebilirsiniz.
  3. Açılan sayfadaki ” Windows 32/64 bits (with VirtualBox) v2.1.2 ”  linkine tıklayıp indirin.

Genymotion ayarları

  • İnen dosyayı açıp kurun. Normal kurulumdur o yüzden next next diyerek kurulumu tamamlayın.
  • Kurduktan sonra açın. Web sitesine üye olduğunu kullanıcı ve şifreyi isteyecektir. Bunları girin devam edin.
  • Giriş yaptıktan sonra Settings -> ADB üzerinden bilgisayarınızda kurulu olan Android SDK yolunu göstermelisiniz. Adt bundle indirdiyseniz kolaylıkla bulabilirsiniz.

Geldik sanal aygıt eklemeye. Program açıkken Add kısmına tıklayarak karşımıza gelen cihazlardan birini seçip kurulumu başlatıyoruz. 150 – 200 megabayt arası indirme işlemi olacaktır. Bekleyin. İstediğiniz cihazı seçebilirsiniz. İndirdikten sonra play tuşuna basın ve emülatör hazır :)

Eclipse ile Genymotion çalıştırma :

Herşey hazır. Sadece eclipse’e Genymotion’u tanıtma ve kullanma işlemi kaldı. Eclipse açıp Help -> Install New Software kısmına gelip tıklıyoruz. Açılan sayfada  http://plugins.genymotion.com/eclipse adresini yapıştırıyoruz. Add deyip gerekli kutucuğu da işaretledikten sonra Eclipse üzerine kurulumu başlatıyoruz. Bu kurulum kısa sürecektir.

Kurulum bittikten sonra cihazı açıp uygulamaları Run Configurations’tan Genymotion’a ayarladığımızda aradaki dağlar kadar farkı görüyoruz ve neden şimdiye kadar Genymotion kullanmadık deyip dert yanıyoruz. Emin olun ben de aynısını hissettim :) Ayrıca source kısmının hemen altına da bir ikon ekleniyor. Oradan da açabilirsiniz.

Yapamayan olursa resimli de anlatabilirim. Yorumda belirtin lütfen. Diğer yazıda görüşmek üzere…