FİZY Nedir ve Nasıl Kullanılır

Fizy, bir online müzik kutusu ve müzik arama motorudur. 2008 yılında Ercan Yaris tarafından kurulan Türkiye merkezli bir portaldır. Ocak 2011’de  Mashable ödüllerinde ‘Dünyanın En İyi Müzik Servisi’ ödülünü kazanmıştır.

Fizy, şarkıların sadece ismini yazarak bulunup, dinlenebilen bir site ve içerisinde her türlü müziği bulunduran bir kutusu görevindedir. Web 3.0 teknolojisine göre tasarlanan site, ‘Müzik dinlemenin en hızlı ve en kolay yolu’ sloganı ile hizmet vermektedir. Arayüzü oldukça sadedir ve buna bağlı olarak kullanımı çok kolaydır. Fizy, bir web servisi olarak ortaya çıkmıştı. Ama akıllı telefonların yaygınlaşması ile artık çevrim içi müzik dinlemek için üretilen uygulamalardan birisi haline de gelmiştir. Resmi mobil uygulaması oldukça sade ve kullanışlı bir şekilde tasarlanmıştır. Uygulamayı kullanabilmek için, internet bağlantısına sahip olmamız gerekmektedir.


Gelişen teknoloji ile birlikte Fizy, yenilikler sunmaktadır. Yeni Android sürümünde kullanıcıları etkileyecek ve kullanımını yaygınlaştıracak birçok özellik barındırıyor. Bu sürümde Fizy hesabımıza giriş yaparak, masa üstünde bulunan müzik albümümüzü akıllı telefonumuzdan dinleyebiliyoruz. Bunun yanında Android versiyonunda radyo butonu kullanıcıların radyo frekanslarını dinlemelerini de sağlıyor. Bu uygulama sayesinde Android cihazlara müzik indirmeye gerek kalmamaktadır.

Fizy’de yaklaşık 75 milyon mp3 bulunuyor. 30 dilde hizmet verebilen uygulama artık dünya çapında bir Türk markası olarak tanınıyor. Fizy.com tüm dünyada günde ortalama 600.000’den fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Uygulamanın en önemli özelliği bir Türk markası olması ve diğer müzik sağlayıcıların aksine, yurtdışında değil Türkiye’den hizmet sağlamaya devam etmesidir.

Dünyanın en çok tıklanan video portalı Youtube’un, müzik konusunda en büyük rakiplerinden biri olan Fizy, elde ettiği başarılarla, aralarında New York Times’ın da bulunduğu çok sayıda ünlü dergi, gazete ve diğer yabancı basın kuruluşlarına da haber olmayı başarmıştır.