Film İzleme Olanaklarının Gelişmesi

Türkiye’de her zaman kemik bir film izleyicisi olsa da, 2000’li yılların başından beri film izlenme oranları gittikçe artmaktadır. Bunda hem filmlere gösterilen yoğun ilginin hem de daha kaliteli filmlerin yapılmasının payı vardır. Bu iki aşama her zaman birbirini destekleyerek, ilerlemektedir. Bunun sonucu olarak da ortaya çok daha kaliteli yapımlar çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda dünya çapında pek çok ödül alan filmlerin ve yönetmenlerin çıkmış olması Türk filmlerinin tüm dünyada duyulmasına yol açmıştır. Bu sayede Türk filmleri çok daha fazla film izle portallarında yer almaktadır.

Film izleme oranlarının artmasındaki en büyük paylardan biri de film izle sitelerinin ve portallarının 2000’li yıllardan sonra internette yaşanan hızlanmayla birlikte artmış olmasına bağlıdır. İnternette ki bu hızlanma ve altyapının büyük oranda geliştirilmesi, online film izle sitelerine çok daha kaliteli videoların yüklenmesinin önünü açmıştır. İnternet kalitesi ve hızı arttıkça, indirmeden film izle olanağı da gelişmiştir. Bu sayede film izlenme oranları artmış ve filmlere gösterilen ilgide yoğunlaşmıştır.


Ülkemizde çekilen filmlerin sayısı hemen hemen her yıl büyük bir artış göstermektedir. Bu artışın başlıca sebebi ise yerli yapımların çok daha fazla desteklenmesi ve seyirci tarafından büyük bir ilgi görmesidir. Yerli filmlere olan ilgiyi arama motorları aracılığıyla dahi fark edebiliyoruz. Arama motorlarına film izle şeklinde arama yaptırıldığında karşımıza sıklıkla yerli filmler çıkmaktadır. Bu da insanların yerli filmlere olan ilgisinin bir göstergesi niteliğindedir.

Kategorilerine göre film izleme oranlarına bakıldığında da son yıllarda sıklıkla komedi filmlerinin tercih edildiği göze çarpıyor. Film izle sitelerinde en çok izlenen filmler sırasına bakacak olursak, bu filmlerin genellikle komedi filmleri ve yerli filmlerden oluştuğunu görüyoruz. Bu filmlerin bu kadar çok izlenme oranı yakalamasının altında ise insanların eğlence ihtiyaçlarını film izleyerek karşılamaya çalışmaları yatıyor. Genel olarak günlük hayatın sıkıntısı ve bunalımından kurtulmak için film izleniyor ve film izlemek için ise genellikle online film izle siteleri tercih ediliyor. Çünkü istediğiniz filmi istediğiniz anda ve istediğiniz yerde izleme imkanını sunuyor.