FACETIME NASIL KULLANILIR

FaceTime, ilk olarak 2010 yılında kullanıcıların hizmetine açılan, Apple markalı ve İOS İşletim Sistemi yüklü olan cihazlarda görüntülü konuşmayı sağlayan bir servistir.

FaceTime’ı IPhone cihazlarda kullanabilmek için Apple kimliğine ihtiyacımız vardır. Akıllı cihazımız FaceTime’da kullanmak üzere telefon numaramızı kaydeder. Iphone’umuzdan bu servisi kullanabilmek için önce ‘Ayarlar’ menüsüne giriyoruz. Buradan FaceTime öğesine giriyoruz ve ‘FaceTime’la Apple Kimliğini Kullan’ seçeneğine dokunuyoruz. Servisin uygulamasını etkinleştirdiğimizde geçerli bir Apple kimliği ve parola girmemiz gerekmektedir. FaceTime kullanırken, telefon numaramız veya elektronik posta (e-mail) adresimiz aradığımız kişilerle paylaşılır. Diğer kullanıcılar bu telefon numaramızı veya e-mail adresini kullanarak bizimle iletişim kurabilirler.


Bir hata oluştuğunda telefonumuzun ekranında ‘Etkinleştirme Bekleniyor’, ‘Etkinleştirme Başarısız Oldu’ veya ‘Etkinleştirme Sırasında Bir Hata Oluştu’ mesajlarından birini göreceğiz. Bu mesajlar genellikle telefon numaramızı FaceTime ile etkinleştirmeye çalıştırdığımız esnada oluşur. Böyle bir durumda; ‘Ayarlar’dan ‘FaceTime’ uygulamasını kapatıp tekrar açmalıyız. Yine benzer bir hata veriyorsa farklı bir sorunumuz var demektir. Telefonumuzun en yeni İOS sürümüne güncellendiğinden emin olmalıyız. FaceTime uygulamasını kullanabilmek ve telefon numaramızla etkinleştirmek için hücresel ağ bağlantımızın olması gerekir. Ağ bağlantısı sağladıktan sonra, telefonumuzdan SMS gönderimi yapıp yapamadığımızı kontrol edelim. FaceTime kullanabilmek için geçerli bir SMS planına sahip olmamız gerekmektedir. Eğer burada da bir sorunumuz yoksa Facetime’da herhangi bir sınırlandırma olup olmadığını kontrol edelim. Telefonumuzun ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Genel’e dokunuyoruz. Ardından ‘Sınırlamalar’ ve ‘FaceTime’ seçeneklerine dokunup, herhangi bir sınırlandırma varsa kaldırıyoruz. FaceTime’ı verimli kullanabilmek için telefonumuzun doğru saat diliminde olması gerekir. ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Genel’ kısmına girip, ‘Tarih ve Saat’ seçeneğinden saatimizi ve tarihimizi ayarlayabiliriz.

Tüm bu ayarlamalara rağmen uygulamayı kullanamıyorsak, 00800 448 829 878 numaralı telefondan Apple Teknik Destek birimine ulaşabiliriz. Eğitimli ve son derece samimi bir teknik personel ile sorunumuzu kolayca halledebiliriz.