Facebook WhatsApp’ı satın aldı !

Dünyanın en popüler ve en büyük sosyal ağı Facebook, ücretsiz bir şekilde internet üzerinden mesajlaşmaya,video ve resim gönderme uygulaması olan WhatsApp’ı tam 16 milyar dolara satın aldı. Resmi satın alma da iki gün önce borsaya bildirildi.

Bildiğiniz gibi Facebook daha önce Instagram’ı da satın almıştı. WhatsApp ve Instagram gibi iki dev uygulamayı da bünyesine katan Facebook daha da güçlenmişe ve alanında tekel olarak devam edeceğe benziyor. Anlaşma sonrasında 3 milyar dolar civarında sınırlandırılan hissenin de WhatsApp çalışanlarına dağıtılacağı bilgisi de doğrulandı. Ayrıca WhatsApp Ceo’su Jam Koum da bundan sonra Facebook yönetim kurulunda söz sahibi olacak. Facebook’tan yapılan açıklamaya göre uygulama bağımsız olarak kullanılmaya devam edecek ancak ileride ne olacağını kimse bilmiyor. Bir anda bütün Facebook listemizi WhatsApp içerisinde görebiliriz.


WhatsApp Dünya’da en çok kullanılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması. Aylık yaklaşık olarak 400 milyon kişi aktif olarak Whatsapp’ı kullanıyor. Günde ise ortalama 15-20 milyon civarı mesaj gönderiliyor.

Satın alma haberinin ardından Facebook hisselerinde de düşüş meydana geldi. Haber bildirildikten sonraki seansda Nasdaq endeksindeki hisselerde ortalama %3 düşüş yaşandı. Şirketin piyasa değeri 170 milyar dolar seviyesine indi ve hisse başı 68 dolarda 66 dolara geriledi.