Facebook Türkiye’de Yasaklanıyor virüsü

Facebook ile ilgili neredeyse hergün farklı farklı virüsler türemeye başladı. Kullanıcıyı kandırmaya yönelik paylaşımlar kullanıcıların başına dert olmaya devam ediyor.

Kötü niyetli kişiler tarafından hazırlanan bu virüste “Arkadaşlar Facebook Türkiye’de Yasaklanıyor” yazı başlığı ile kullanıcılara mesaj geliyor. Daha önceden “yetenek sizsinize katıldım” türü virüslere benzeye bu virüs son günlerde iyice yayılmaya başladı.

facebook virüsü


Virüs içerisinde Facebook’un haftasonu kapanacağı ve bir program yardımıyla bunun aşılacağı yazıyor. Linke tıkladığınızda ise bilgisayarınıza ” antisansür.exe” adlı bir program yükleniyor. Ancak bunun bir kurtarıcı program değil de bir virüs olduğunu çok geç anlıyorlar ve iş işten geçmiş oluyor.

Bu virüse kesinlikle aldanmayın. Facebook‘un kapanması gibi bir konu şuan söz konusu değil, öyle birşey olsa bile 3. kişiler aracılığıyla gelen programları asla kullanmayın, kişisel bilgilerinizi başkalarına kaptırabilirsiniz.

Paylaşaımda bu hafta sonu Facebook’un kapanacağını ve kapansa da giriş yapabilecekleri bir program bulduğunu iddia eden bir yazı görülüyor. Merak eden kullanıcılar buna tıklıyor ve zararlı yazılımı kurduktan sonra virüsü bilgisayarına bulaştırmış oluyor. AG Antisansür isimli programı kuran Facebook kullanıcıları ‘antisansür.exe’ isimli bir dosya yüklüyor.

Facebook’un şuan için kapanması söz konusu değil ancak öyle bile olsa bilmediğiniz programları asla kurmayın.