Ezber Yapma Teknikleri

Ezber yapma hayatımızın ilk yıllarından itibaren okul hayatında karşımıza çıkmaktadır. Neredeyse her dersin kendisine ait bilgilerin ezber yapılarak akıl tutulması gerekir. Bu sistem olması gereken bir durumdur. Ezber teknikleri arasında öncelikle düzenli çalışma yer alır. Belirli saatler içinde okuma olarak yapılan çalışmalar kişinin algılamasına göre 3-5 kez olarak tekrarlanmalıdır. Bu çalışma dönemi kişinin kafasının boş ve rahat olması gerektiğini vurgular.


Kafasının başka yerde olması kendini ezbere adapte edemeyeceği anlamına gelir. Bu sayede dinç ve dinlenmiş beyin ilk şarttır. Hafıza güçlendirici teknikler arasında ise fosfat ve omega 2 içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile başlar. Sonrası hafızayı etkileyecek zekâ oyunlarının oynanması da bu teknik için bir seçenektir.

Gerektiğinde beyni dinlendirmek hafıza tekniği açısından önemlidir. Diğer yandan ezber nasıl yapılmalı sorusu da aynı başlık altında toplanabilir. Ezber yapacak ortamın dahi kişiye huzur vermesi çok önemlidir. Ortamın sessiz olması gerekir ve kendini ezber yapmaya adapte olması ile başlar. Özellikle gece yatmadan okunan bir metin yapılan ezberi kuvvetlendirir. Birden fazla okumak ile birleşen bu teknik oldukça faydalıdır.