Evde evcil hayvan bakımı

Hayvanlar özellikle de evde bakılan hayvanlar insanların aslında hayatını paylaştıkları canlılar. Gerektiğinde evin neşesi, gerektiğinde üzüntünüzü paylaşan, dostluklarını hissedebildiğiniz eşiniz de diyebiliriz. Ancak evcil hayvan bakımında dikkat edilmesi gereken birçok unsur var. Sizin için bu yazımızda evcil hayvan bakımının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler paylaşacağım.

 

Ev ortamında beslenmemesi gereken hayvanlar

Baze sokakta yürürken civciv satan ya da tavşan satan satıcılara rastlıyoruz. Ancak bu iki hayvanın evde beslenmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor. Nedenine gelecek olursak civcivlerin zaten birçoğu ilk günlerde ölüyor. Çünkü civcivlerin yaşama ortamı doğa  olmalı, ev değil. Tavşanlar da evde beslendiğinde eklem rahatsızlıkları ve kemik hastalıkları oluşuyor,  çünkü koşacak yürüyecek alanları yok. Sonuçta onlar da birer canlı ve kendilerinin yaşayabileceği doğal ortamlarında bulunmaları gerekiyor.

evde evcil hayvan bakımı

Evde Köpek Beslemek

Bazı köpek türleri evde beslemek için uygun olabilir ancak köpeklerin de evde beslenmesinde problemler yaşanabiliyor. Köpekler eğer evde beslenecekse müstakil evlerde, çiftliklerde veya köy ortamlarında çok rahat beslenebilir. Ancak apartman yaşamı köpek beslemek için pek uygun değil. Köpek evde bakılacaksa da bakımı , temizliği ve aşıları düzenli olarak yapılmalı ve köpek her gün yürüyüşe çıkarılmalı. Çünkü sürekli evde duran köpekler de depresyona girebiliyor.


Evde Kedi Beslemek

Kediler köpeklere nazaran evde bakılması daha rahat olan hayvanlardır. Ancak kedi bakımlarında dikkat edilmesi gerek kriterler vardır. Kedinin parazit aşıları, tüylerinin düzenli temizlenmesi ve taranması, tuvaletini yapabileceği kum veya kedi tuvaletinin bulunması gerekir. Bu  konuda kediler için çeşitli kapalı tuvaletler mevcut. Eğer tuvalet eğitimi düzgün verilirse bütün kedi türleri evde yaşayabilirler. Bu yüzden evde hayvan beslemek istiyorsanız hayvan seçiminde çok dikkatli olmalısınız.

Evcil hayvanlar ne sıklıkla yıkanmalı 

Türk insanı kedi ve köpekleri yıkamayı çok seviyor ancak kedi – köpek yıkanmayı seviyor mu ya da ne sıklıkla yıkanmalı ?

Bu konuda öncelikle köpekleri ele alalım. Köpeklerin ve kedilerin çok sık yıkanmaması gerekiyor. Özellikle de kedilerin , çünkü kediler kendini temizleyen hayvanların. Dikkat ederseniz kediler sürekli dilleri ile pati ve vücutlarını yalarlar. Eğer kedinizi dışarı çıkardıysanız sadece patilerini silseniz yeterlidir. Köpekleri de yıkarken özellikle kulaklarına su kaçırmamalısınız. Yıkadıktan sonra fön makinesi vb aletler ile evcil hayvanlarınızı kurutmayın, doğal olarak kurumaları önemlidir. Yumuşak bir havlu ile tüylerininin üzerinden geçmeniz yeterlidir.

Bu ve bunun gibi konularda insanımızın bilinçlenmesi gerekli. Umarım yazımız evde hayvan beslemek isteyen kişiler için faydalı olacaktır.