Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2018

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2018, evde bakım nedir, evde bakım şartları, evde bakım parası sorgulama…

Evde Bakım Nedir?

Her insan gün gelecek yaşlanacak ve bakıma muhtaç hale gelecektir. Bu kısımda devletin bakıma muhtaç kişilerin bakıcılarına ödediği belli bir miktar vardır. Bu miktar çok yüksek bir meblağ olmasa da bakıma muhtaç ve bakıcı için kendi ihtiyaçlarını gidermesini sağlayacak ve finans gücüne destek olacak kadardır. Bakıma muhtaç kişiler sadece yaşlı insanlar değildir. Bu kategoriye engelliler ve kendine bakamayacak olan kişiler de girmektedir. Evde bakım yapan kişiye verilen bu para her yıl belli oranda artmaktadır.

Evde Bakım Ücreti Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Kriterler Nelerdir?

Her insan evde bakım ücreti alamaz. Evde bakım ücreti alınabilmesi için bazı kriterler vardır. Bu kriterler sağlandıktan sonra evde bakım ücreti alınabilir. Bu kısımda kendi başına yeme-içme tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını karşılamayacak olanlar, engelli konumunda olanlar Devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almış olmaları gerekmektedir.


Evde Bakım Ücreti Başvurusu Yaparken Götürülecek Evraklar

-Bakıcı olacak kişinin kimlik fotokopisi
-Daha önceden devlet hastanelerinden alınan sağlık kurulu raporu
-Bakıma muhtaç kişinin iki adet vesikalık fotoğrafı
-Bakıma muhtaç kişinin öğrenim durum belgesi

Başvuru Sonuçları Ne Kadar Süre İçerisinde Açıklanıyor

Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra en az 3 kişiden oluşan bir heyet Bakıma muhtaç kişinin ikametgah ettiği adrese giderek incelemeler yapar. Bu incelemelerden sonra heyet kararını açıklar. Bu karar normal sürelerde 3 ila 6 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Evde Bakım Ücretleri Ne Kadar?

Evde bakım ücretleri her yıl değiştiği gibi bu yılda değişti. Geçen yıl bin 1027 lira olan evde bakım ücreti 2018 Ocak ayında 1068 liraya temmuz ayında ise 1105 liraya yükseltilmiştir.