En iyi wordpress eklentileri

WordPress sistemler su anda dünya genelinde en fazla kullanilan yönetim sistemidir. Bu yazıda kendimce önemli gördügüm WordPress eklentilerinden bahsedecegim.
Google XML Sitemaps : Sitemaps eklentisi sitenizin haritasini oluştururarak arama motorlarından gelen botların sitenizi tanımasını ve çok daha rahat indeks almasını sağlar. Site kurulduğunda eklenmesi gereken ilk eklentidir. Oluşturulan site haritasına www.siteadi.com/sitemap.xml adresinden ulaşabilirsiniz.
Akismet : Bu eklenti sitenize gelen spam yorumlari engellemektedir ve sizi büyük bir yükten kurtarmaktadır.
All in one seo pack : WordPress içerisinde en çok kullanılan seo eklentisidir. Kullanımı ve ayarları basittir, sitenizin yükselmesinde yardımcı olur.
Wp-Postwiews : Yazılarının kaç defa okunduğunu bu eklenti sayesinde görebilirsiniz.
Wp-Useronline: Sitenizde anlık olarak kaç ziyaretçinin bulunduğunu gösterir.
Statpress : Google analytics ve Yandex metrica gibi site istatistiklerini gosterir. WordPress panelinden gelen hit, botlar ve feeds’leri görebilirsiniz.
Easy adsense : Bu eklenti adsense yerleşimine yardımcı olur. İçerik başına, ortasına veya sonuna panelden reklam ekleyebilirsiniz. Sidebar’daki reklam yerleşimi için de gayet uygundur.
External Links : Sitenizden çıkan linkleri kontrol etmenizi sağlar. Linklerin hepsini ‘nofollow’ yapabilir ve ‘dofollow’ link çıkışını azaltabilirsiniz.
Seo Friendly images : Bilindiği üzerr arama motorlarından birçok görsel arama yapılmaktadır. Friendlg images eklentisi resimlerin aramalarda üstte çıkmasına yardım eder.
Nextgen gallery : WordPress’in kendi galerisinin yetmediği zamanlar olabiliyor. Nextgen gallery eklentisiyle galeri oluşturabilir ve resimler arasına farklı geçişler ekleyebilirsiniz. Galeri kullanacaksanız bu eklentiyi tavsiye ediyoruz.
Related Post Thumbnails : Yazılarınızın alt kısmına benzer yazılar adında bir bölüm ekler. Böylece ziyaretçiler sitenizde daha fazla zaman geçirir ve içerikler arası geçiş daha basit hale gelir.


Contact Form 7 : Basit ve bir o kadar başarılı bir iletişim sayfası eklentisidir ve oldukça kullanışlıdır.

WordPress DB Backup : Bu eklentiyle istenilen zamanda veritabanı yedeği alabilir ve herhangi bir hosting problemi olursa yedek almış olmanız gerekebilir.
GZippy : İçerisinde ZIP kelimesi barındıran bu eklenti adı gibi sıkıştırma eklentisidir. Kod yapılarını sıkştırmayı sağlar ve sitenizi hızlandırır. Site ve sayfa hızı arama motorları için çok önemli bir faktördür, unutmamak gerekir.

WP No Category Base – WPML compatible : Bu eklentiyi kullanmak tamamen sizin insiyatifinizdedir. Linklerdeki “category/” kısmını kaldırmaktadır ve seo açısından olumludur. kodbankasi.org sitesinde herhangi bir yazıya tıkladığınızda link kısmında category/ yazısı görünmemektedir.