Ekranı Çalışmayan Telefondan Veri Kurtarma

Bazen dikkatsizlikler sebebiyle telefonlar elimizden düşer ve ekranı kırılır. Kullanılamaz hale gelen telefonda size ait özel resimler, mesajlar, rehber kaydı ve buna benzer birçok veri olabilir. Bu verileri telefondan kurtarabilme işlemi biraz zordur. Harici SD kartta bulunan veriler kurtarılabilir ancak telefonun kendi hafızasındaki verileri kurtarmak için ekran üzerinden müdahale işlemi yapılması gerekir.

Bu aşamada bilgisayar aracılığı ile ekran kırık olsa dahi müdahale edilebilen Android Control uygulaması veriyi alabilmek için kullanılıyor. Telefonda bulunan USB debugging modu açılır ve ADB isminde root aracı kırılan telefona yüklenir. Paylaşımlı olan bir Google Drive klasörü içinden Android Screen uygulaması da telefona yüklenerek çalıştırılır. Kırılan telefon veya tablet bilgisayara bağlanarak telefonun veya tabletin ekranı bilgisayara yansıyarak bilgisayar ekranında görülebilecek.

Bu aşamadan sonra telefonda bulunan bütün veriler bilgisayara kaydedilerek veri geri alma işlemi tamamlanır. Ayrıca Droid Screen uygulaması ile telefon bilgisayardan kontrol edilir ve servise – tamirciye gerek kalmadan cihaz sıfırlanabilmektedir. Ekranda sorun olmadığı zamanlarda da bu yollarla telefon bilgisayardan kontrol edilebilmektedir.