e devlet şifresi nasıl alınır

2005 yılından itibaren başlatılan e devlet projesi ile vatandaşlar tek bir TC kimlik numarası ile tüm devlet hizmetlerine online olarak erişme imkanı sağlanmıştır. Sizde bu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız e devlet şifresi için en takın PTT şubesine giderek başvurabilirsiniz. 

Yanınızda kimliğinizin olması gerekmektedir. Görevli sizden kimlik bilgilerinizi ve kimliğinizi isteyecektir. İlk defa e devlet şifre alma işlemi yapıp yapmadığınızı öğrenmek isteyecektir. Ayrıca hizmet sözleşmesini okuyup okumadığınızı soracaktır. Okuduktan sonra da imzalamanız gereken yerlere imza atmanız gerekecektir. Bu uygulama sizin dışınızda birinin sizin adınıza şifre almasını önlemek için yapılmaktadır. Şifreler başvuru sahipleri için özel olarak üretilmektedir.


2 TL hizmet bedeli karşılığında içinde şifrenizin bulunduğu zarf size verilmektedir. Kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile alacağınız şifrenizin ilk kullanım sırasında değiştirebilirsiniz. Şifre değiştirme ekranı sayesinde kolayca yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Böylelikle kolayca sıra beklemeden bir çok işlemlerinizi internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Sistemde yer alan elektronik imza kısmını da kendinize özel ayarlayabilirsiniz. Sizin yerinize başka art niyetli insanların işlem yapması mümkün olmayacaktır.