Dizüstü Bilgisayar Nasıl Seçilmelidir

Dizüstü Bilgisayar Seçimi

Teknolojinin gelişimi ile bilgisayarlar dizüstü olarak da uzun yıllardır satışta bulunmaktadır. Laptop adında da bilinen dizüstü bilgisayar alınacağında hangi iş için kullanacağınızı seçmeniz öncelikli olarak önemlidir. Çünkü kullanacağınız amaç için yeterli bir laptop almak yeterli olur daha fazlası sizin bütçenizi de zorlayacaktır. Genelde iş amaçlı, oyun ve eğitim amaçlı ve genel kültür bilgileri için laptoplar bakılmaktadır. Bütçe olarak da 600 ile 15000 TL arasında laptoplar, büyüklük ve özelliklere göre satılmaktadır. Seçim yapılırken de kesinlikle işinize yarayacak ve uzun ömürlü kullanım için farklı özelliklere bakılmaktadır.


Ekran Boyutu

Laptop alır iken belirleyici özelliklerden biri olan ekran boyutu hangi iş için kullanacağınıza bağlı da değişir. Oyun oynamak için üretilen laptoplar genelde 17-18 inç, eğitim ve iş için ise genelde 15 inç boyutlarında olur. Daha hafif ve küçük dizüstü bilgisayar için ise 10-12 inç arasındaki boyutlarda alınmalıdır.

İşlemci Hızı

Bilgisayarınızda yapacağınız işlemlerin hızlı şekilde yapılması, aksamadan ve yükleyeceğiniz program ve oyunları kaldırabilecek şekilde yeterli işlemcilere sahip olmalıdır. Daha kaliteli işlemci hızına sahip laptoplar genelde 1000 TL üzerinde fiyatlarda olmaktadır.

İşletim Sistemi

Piyasada en çok tercih edilen işletim sistemleri Mac Os ve Windows olmaktadır ve bu sistemler her zaman geliştiği için tercih hep bunlardandır.

Batarya Gücü

İstediğiniz yerde işlerini halletmek içinde batarya gücünün yüksek olduğu laptoplar seçilmelidir.