Dijital fişleme için yol açıldı

Bilişim Hukuku Derneği yeni internet yasası ile ilgili mahkeme kararı olmaksızın kişilerin izlenerek bir nevi dijital ortamda fişleme yapılabilmesinin yolunun açılacağını vurguladı. Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün bu konuda yaptığı açıklamada bundan sonra mahkeme kararı olmaksızın internet kullanıcılarına devlet tarafından “dijital fişleme” yapılacağını ve bununla birlikte aynı Gezi Parkı’nda olduğu gibi eylem ve protestoların başlayabileceğini söyledi.

Torba yasa kapsamındaki internet yasasına tepkiler Türkiye ve dünyadan büyüyerek devam ediyor. Kürşat Ergün internet düzenlemesinin çıkış noktasının Gezi Parkı ile başlayan bir takım siyasi gelişmeler olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bundan iki sene önce sosyal ağ hesabındaki paylaşımında internetin bir özgürlük alanı olduğunu ve hakların kesinlikler sınırlandırılmaması gerektiği mesajını vermişti. Buradan yola çıkarak Gül tasarıyı veto edebileceği de düşünülüyor. Ancak tasarı yasalaşsa bile muhalefet partileri büyük ihtimalle süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak.


Kürşat Ergün açıklamasının devamında kişilerle ilgili hukuka aykırı bir içerik bulunduğunda, bu içeriğin 24 saat içerisinde mahkeme kararıyla engellenmesinin tasarının olumlu bir yönü olduğunu söylüyor.

” Dijital Fişleme

Başkan Kürşat Ergün, konuşmasının çoğunda değindiği gibi tasarının Bilişim Daire Başkanlığı’na sınırsız yetki veren birçok içerik içerdiğine ve Türkiye’deki yaklaşık otuz milyon internet kullanıcısının bir nevi devlet tarafından izlenerek “dijital fişleme” yapılacağına dikkat çekiyor. Bu sürecin sonunda da internet kullanıcılarının otosansür sürecini başlatacağı gündeme geliyor.

Ergün insanların en çok rahatladığı alan olan internet için eğer bu haklara da müdahale edilirse insanların tepkilerini farklı şekilde gösterebileceklerini ve Gezi Parkı’nda olduğu gibi büyük protestolar yapılabileceğini belirtti. sözleriyle tasarıya bir bilişim uzmanı olarak neden karşı çıktığını açıklıyor.