Çocuk Parası Alma Şartları

Çocuk Parası Alma Şartları

çocuk parası alma şartlarıÇocuk sahibi olan aileler genel olarak çocuk yardımından yararlanmak istemektedirler. Şartlar sağlandığı takdirde her aile bu yardımdan yararlanma şansına sahip olabilmektedir. Çocuk parası alabilmek için öncelikle çalışılan yerin muhasebe birimine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru yapılırken çocuğun doğum raporunun da başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekli şartlar arasında yer almaktadır. Yapılan başvuru kabul edildiği takdirde çocuk parası her ay maaş ile birlikte hesaba yatırılmaktadır. Bu durum sigortası bulunan kişiler için geçerlidir. Sigortası bulunmayan kişiler için ise çocuk parası ödemeleri Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Vakıf, çocuk parasına ihtiyaç duyan aileler için yardım sağlamaktadır. Sonuç olarak bakıldığında devletin sağladığı bu yardımdan her aile yararlanabilmektedir.

Çocuk Parası Nedir Ve Ne Kadardır?


En anlaşılır tanımı ile bakıldığında çocuk parası devletin çocuğu olan ailelere sağladığı yardım ödemeleri olarak bilinmektedir. Bu destekleme yardımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülmektedir. Sigortası bulunmayan ve muhtaç durumda olan aileler öncelikli konumda bulunmaktadır. Ödenecek olan tutar çocuk sayısına bağlı olarak değişmektedir. Ailelere yapılan ödemeler üzerinden herhangi bir kesinti yapılması söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla bu harcamaları transfer harcamaları kapsamında değerlendirmek yanlış olmamaktadır. Ödemenin yapılacağı tutara bakıldığında çocuk sayısı arttıkça ödenen miktar da artmaktadır. En fazla üçüncü çocuk için yapılan çocuk yardımı devlet tarafından ailelere destek amaçlı olarak sağlanmaktadır.

çocuk parası nasıl alınır

Çocuk Para Nasıl Alınır?

Çocuk parası alabilmek için illaki ülke içerisinde yerleşik olmak gerekmemektedir. Yani gurbetçi olan aileler de devletin sağladığı bu yardımdan yararlanabilmektedirler. Çocuk yardımı alabilmek için öncelikle Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili ilde bulunan il müdürlükleri ile irtibata geçmek gerekmektedir. Yardım ile ilgili detaylı bilgiler kişilere müdürlükler tarafından aktarılmaktadır. Dolayısıyla yardım ile alakalı merak edilen tüm soruların cevaplarına yetkili kişiler tarafından ulaşılabilmektedir. Gurbetçi olan ve bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin ise yurt dışı konsolosluklara müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvurusu kabul edilen bu vatandaşların çocuk yardım paraları Türkiye’de bulunan banka hesaplarına yatırılmaktadır. Dolayısıyla pek çok aile bu yardımdan yararlanabilmektedir.