Çin İşletim Sistemi COS

Android ve Iphone işletim sistemlerine karşı Çin yeni bir işletim COS adında yeni bir sistemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. COS açılımı China Operating System. Milli bir sistem olan COS’un , Android gibi açık kaynaklı ve Linux tabanlı olması planlanıyor.


Çin daha önce OMS (Open Mobile System) adlı bir işletim sistemi üzerinde çalışmalara başlamış ancak bir sene sonra bu çalışmaları durdurma kararı almıştı. Android ve Iphıne platformlarının egemenliğinde devam eden mobil işletim sistemlerine COS’un dahil olması bakalım neleri getirecek ? Daha da önemlisis acaba COS Çin’in diğer işletim sistemi olan OMS gibi durdurulacak mı yoksa piyasada tutunabilecek mi ? Bu soruların hepsini zaman gösterecekancak şimdilik bu ihtimal zor görünüyor. COS sadece mobil platformlar değil normal bilgisayarlarda da kullanımı geliştirilmeye çalışılıyor.

Ayrıca COS’un piyasada tutunabilmesi için Çin’in önde gelen teknoloji devleri olan Lenovo ve Huawei gibi firmalardan tam destek alması şart. Milli işletim sistemi olarak COS’un akıbetini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz…