Caferi Mezhebi Nedir Vikipedi

Caferi mezhebinin temelini Caferi düşünce ekolu oluşturmaktadır. Bu mezhep dilimizde kullanılan adı ile On ikinciler ve/veya On ikincilik İslam Mezhebinin temel taşlarını oluşturur. Ayrıca söz konusu mezhep Arapça ’da Caferi’ye Şiiliği adı ile bilinir. Caferi Mezhebi genellikle Şiilerin ait olduğu bir mezhep olarak bilinir. 


Caferilik ismi fıkhı gerçekten iyi bildiğine inanılan altıncı İmam Cafer-i Sadik’ın isminden gelmektedir. Caferi Mezhebi Hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi İran İslam Cumhuriyeti tarafından belirlenen resmi bir mezhep olmasıdır. Ayrıca Caferi mezhebinde ki Şeriat İlkelerinin ve/veya dini hukukun Sünnet ve Kur’an kurandan geldiğini söylemek Caferilik Nedir sorusuna verilecek en donanımlı yanıttır. Sunilik ve Şiilik arasında ki en büyük inanış farkı Şiilerin Hz. Muhammet’ten sonra Hz. Muhammet’tin vasiyeti ile Ali bin Ebu Talip’in yol gösterici/yönetici olması gerektiğine inanılmasıdır.

İnanışa göre çocuk yaşlarda kaybolan imam çocuğunun günümüzde gayda halinde bulunmaktadır. Söz konusu çocuk Muhammed Mehdi’dir. Muhammed Mehdi’nin gelecekte bir gün İran’da Cem-i Karan ismi ile bilinen önemli meydanda Dünyaya tekrar geri döneceğine inanılmaktadır.