Bulaşık Makinesi Kullanımı

Bulaşık makineleri eskiye oranla artık birçok evde yerini almış, hayatımızı kolaylaştıran, tasarruf sağlayan bir cihaz olmuştur. Ama tabi ki doğru kullanımla, makinemizin ömrü uzatabilir ve iyi bir performans alabiliriz.

Taşdelen Bosch Servisi olarak en önemli vizyonlarımızdan  biri, satın aldığınız ürünleri en iyi performansla uzun süre kullanılabilmeniz için siz değerli müşterilerimizle en doğru ve güvenilir bilgilerimizi paylaşmaktır.

Diğer beyaz eşyalarda olduğu gibi bulaşık makinelerinde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Parlatıcının kullanımı, deterjan kullanımı, filtre temizli gibi. Deterjan kullanıldığı için çoğu kişi artı olarak parlatıcı kullanmayı ihmal eder. Ancak parlatıcının kullanılması bulaşıkların daha parlak ve daha iyi kurumasını sağlar. Deterjan kullanımında ise kesinlikle bulaşık makineleri için üretilmiş olanlar tercih edilmeli aksi takdirde kullanımı kötü etkileyeceği gibi bulaşık makinesinin performansını da düşürecektir. Filtre temizliği önemlidir. En az her 5 yıkamadan sonra filtrelerin kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Ayrıca bulaşık makinenizi doldurduğunuzda mutlaka başlatmadan önce pervanelerinin dönüp dönmediği kontrol edilmeli, bulaşıklarınızı makineye dizerken aralarında boşluk olmasına önem verilmelidir. Aksi takdirde birbirine çok yakın bulaşıklar çizilebilir veya kırılma gibi problem yaşayabilirsiniz. Hassas bulaşıklar, bulaşık makinesinin üst bölümüne, ebadı büyük olanlar alt bölüme konulmalıdır.


Cam ağırlıklı bulaşık yıkanacağı zaman bu ürünlerin matlaşmasına engel olmak için yüksek sıcaklık programlarının aksine 50-55 derecede ya da otomatik programda makinenizi çalıştırmalısınız. Bulaşık makinenizin kurutma özelliği yoksa, makinenizin kapağını açıp kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle içeride oluşan nem, çatal ve bıçaklarınızda zamanla oluşacak pas lekelerine neden olmaz. Bulaşık makinenizin yıkama işlemi bitti e makineyi boşaltmak istediğinizde öncelikle alt bölümden başlanmalıdır. Çünkü üst bölüme koyduğunuz kap ve bardaklarda su kalmışsa, alt bölümdeki bulaşıklarınızı ıslatabilir. Artık beyaz eşya, klima ve kombi cihazlarınızın bakımını hallettirebileceğiniz Çekmeköy Bosch Servisi var.