Bebeklerde Egzama Belirtileri

Bebeklerin bağışıklık sitemlerinin alerjik reaksiyon göstermeleri sonucunda karşılaşılan en yaygın hastalıklardan bir tanesi egzamadır. Egzamalar, bebeğin doğumundan iki hafta sonra yanaklarda kızarıklık olarak kendini göstermektedir. Anne ve babalar, yanaklardaki kızarıklıkların bebeğin öpülmesinden dolayı olduğunu veya bebeğin alerji olduğunu ancak bebek yeni doğduğu için alerji testlerinin yapılamayacağını düşünürler. Ancak bu yanlıştır. Çünkü egzama ne kadar erken teşhis edilirse, egzama tedavisi de o kadar başarılı bir sonuç verir. Bebeğin yanağında olan kızarıklıklar, kulak arkasında, boyun altında ve eklem yerlerinde oluşuyorsa, egzamadan şüphelenilmesi gerekir. Çocukların anne ve babalarında veya akrabalarında da alerjik hastalıklar varsa bu şüphe daha da artmalıdır. Çünkü tedavisi kesin olmayan bir cilt hastalığı olan egzama, ne kadar erken teşhis edilirse ilerlemesi de o kadar hızlı durdurulur.

Bebeklerde egzama, deride kurumaya ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Egzama; bir cilt hastalığıdır. Deride kabarmalara neden olarak kişiyi rahatsız eder. Cildin kabaran bölgesi kaşındığında ise yaraya dönüşerek enfeksiyona sebep olabilir. Ancak doğru teşhis ve egzama tedavisi ile kontrol altına alınabilir.


Egzamadan şüphelenildiğinde bu konuda uzman ve deneyimli doktorlara bebeğin muayene ettirilmesi gerekir. Çünkü alerji testleri deneyimsiz kişiler tarafından yapıldığında yanlış tanı konulmasına ve yanlış tedavinin uygulanmasına neden olabilir. Bu da egzamanın ilerlemesi ve daha farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstererek bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Bu nedenle alerji testleri kesinlikle çocuk alerji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Alerji olduğundan şüphelenilen bebek çocuk alerji uzmanına götürüldüğünde öncelikli olarak detaylı bir şekilde muayene edilir. Daha sonrasında doktor, aileyle konuşarak bebeğin hangi dönemde nasıl olduğunu, kızarıklıkların ne şekilde ilerlediğini ve ailede alerjik hastalık olup olmadığını öğrenir. Doktor kapsamlı olarak edindiği bilgiler doğrultusunda tanıyı koyar. Tanı koyulma aşamasında bebekteki kızarıklarının egzama belirtilerine uyup uymadığı değerlendirilir ve alerjinin nelerden kaynaklandığını anlamak üzere alerji testleri yapılır. Asla Ayrıca alerji testleri doğumdan itibaren her zaman için yapılabilmektedir.