Bankalar Dolar Bozar mı?

Herkesin zor gününde kullanması için sakladığı paraları vardır. Emekli olan ya da  çalışamaya yeni başlayan, genç yaşlı para biriktirmekten yanadır. Genellikle bir köşeye atılan paralar dolar ya da Euro  olarak saklanır. Bunun nedeni ise  paralarının zaman geçtikçe  değerlenmesidir. Finansal zorluk çekmemek için geleceğe yatırım yapmak gerekmektedir.

HER BANKA DOLAR BOZAR MI?

Finansal açıdan zor duruma girildiğinde biriktirilen kaynaklar bozdurulmak için bankalara ya da  döviz bürolarına gidilir. Bankalar genellikle yabancı paraları bozar fakat bazı istisnai bankalar bu işlemi uygulamaz.  Bulunduğunuz yerde eğer banka bozdurma işlemini uygulamıyorsa döviz bürolarını ya da kuyumcuları tercih edebilirsiniz. Yurt dışından memleketimize gelen  gurbetçilerimiz ya da turistler de yabancı paralarını bozdurmak için döviz bürolarını kullanmaları en kolay yol olacaktır.

DOLAR BOZDURURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Eğer bir köşede birikiminiz varsa ve kullanmak istiyorsanız bozdurmak için bankları tercih edebilirsiniz.  Bankaları tercih ederseniz dikkat etmeniz gereken  finans açısından zor duruma düşmemenizdir. Her bankanın dolarınızı bozmayacağı gibi, her bankanın da dolar kuru farklıdır.  Paranızın kura göre bozdurulduğu gerektiğinden yabanca paralar için bu çok önemli bir detaydır.

KUYUMCULAR VE OTELLER

Ülkemize gelen yabancıların katkıları çok büyüktür. Genellikle yaz aylarında tatillerini ülkemizde yapmak isteyen turistlerin her yıl sayısı artmaktadır. Umarım bu artış kış sezonu içinde geçerli olur. Yurt dışından gelen misafirlerimizin,  alışveriş ya da birçok farklı alanda ödeme yapmaları için kullanmaları gereken paralarını bozdurmaları gerekir.  Bazen bilmediklerinden, bazen ise fırsatçılar tarafından  dolarlarını  kaldıkları otellerde bozduruyorlar. Otellerde bozulan yabancı paralar genellikle bulunduğu zamanın kurundan daha aza alınır. Bunun yapılmasının nedeni ise  finansal açıdan  otel de bozulan dolardan  kâr etme amacıdır. Bütün oteller için aynı şey geçerli değildir. Oteller dışında kuyumcularda dolar bozmaktadır. En sağlam yer döviz büroları ve dolar bozan bankalardır.