Arff Memuru Nedir Vikipedi

Arff Memuru Nedir, Arff memuru ne iş yapar, arff memuru vikipedi …

Arff memuru, genel olarak havalimanlarında görevli olan yerde ve ya havada meydana gelen uçak kazalarında oluşan yangınlara müdahale eden kişilere verilen isimdir. Arff’ un açılımı, Air crash Rescue and Fire Fightining yani Türkçe karşılığı Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadeledir.

Arff memurları uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun bir eğitim alarak bu göreve başlama hakkını elde edebilirler. Ayrıca bu standartların kontrolünden Avrupa sivil havacılık konfederasyonu sorumludur. Belli periyodlar ile bu arff memurları bu konfederasyon tarafından denetlenmektedir. 


Ülkemizde 2005 yılına kadar bu memurlara itfaiye denilmekteydi. Fakat yapılan iş göz önüne alındığı zaman itfaiye kısmı bu memurların işlerinin bir kısmını oluşturmaktaydı. Bu yüzden bakanlar kurulunun 2005 yılında aldığı karar ile havalimanlarında görevli itfaiye memurları arff memurlarına dönüştürülmüştür. Bu memurların seçilmesinde belli şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler belli periyodlar ile yayınlanan alım ilanlarını takip ederek bu memurluğa başvurabilirler. 

Genel olarak bu memurların işleri çok zordur. Bu yüzden ölüm tehlikesinin yüksek olduğu bir iş olduğu için soğukkanlılık istemektedir. Bu yüzden bu işi yapacak kişiler bu özelliklere dikkat ederek bu mesleği seçmelidirler.