Apple şarj adaptörlerini geri toplamaya başladı.

Son zamanlarda pil patlama olayları ve telefonların alev alma sorunları oldukça artış göstermiş durumda. Akıllı telefonlarda görülen bu sorun için firmalar çeşitli önlemler almaya ve bu konu üzerine daha fazla gitmeye başladılar. Yaz sıcaklarının da iyice hissedilmesiyle bu sorunlar daha da artacağa benziyor.

Apple bu konuda oldukça titiz firmalardan birisi ve tüm ürünlerini satışa çıkarmadan önce sıcaklık testi yapmaktadır. Yapılan bu testlerde 2009 yılı içerisinde üretilen ve modeli A1300 olan, CE harfleri koyu gri yazılmış şarj adaptörlerinde sorun olduğu ortaya çıktı. Bu ürünleri kullananların yeni ürünleri ücretsiz alacağı da Apple tarafından açıklandı.

apple batarya sorunu


Yukarıdaki resimde iki farklı batarya çeşidi görülüyor. Apple sahipleri soldaki batarya sahibi ise ürünlerini Apple Store üzerinden değiştirebilir. Bütün Apple kullanıcılarının telefonlarının bataryalarını kontrol etmesini tavsiye ediyorum. Çünkü bu adaptörler USB kablosuz olarak gönderilmekte ve dışarıdan alınan İphone 5,5S modellerinde adaptörlerden de olabilir.

Bu Adaptörler şu ülkelerde kullanılmaktadır ;

Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İsrail, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Moldova, Karadağ, Hollanda, Norveç , Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Vietnam.