Android’de Sms ile yayılan solucan

Android İşletim sistemi üzerinde yeni bir solucan türedi. Bu solucan Sms mesajlarıyla Android’li telefonlar arasında yayılabiliyor!

Selfmite Solucanı

Bu tehlikeli solucanın adı Selfmite. Solucanın özelliği telefon içerisindeki kayıtlı olan adres defterindeki numaralara kısa mesajlar göndermesi. Gönderilen kısa mesajda da zararlı bir URL yapısı bulunuyor ve böylece solucan telefondan telefona yayılıyor. Gelen mesajda ise şunlar yer alıyor: ” Dear [kullanıcı adı], Look the Self-time, http://goo.gl/[kısaltılmış URL]”

android solucan


Yukarıdaki mesajı alan kullanıcı linke tıkladığında bir apk dosyası indiriliyor ve çalıştırıldığında adres defterindeki 20 kişiye sms gönderiyor. Bilinçsiz kullanıcılar için oldukça riskli olan bu solucana dikkat etmek gerekiyor. Solucan mesaj gönderdikten sonra Mobogenie adlı uygulamayı yükletmeyi öneriyor ve Mobogenie, Google Play Store içerisinde yer alan kullanışlı uygulamalardan bir tanesi. Yani Mobogenie uygulaması zararsız bir mobil uygulama.

Mobogenie sistemi ise şöyle işliyor. Mobogenie kullanıcılara yükleme başı belirli bir miktar ödeme yapıyor. Böylece yayılmacı bir politika izliyor. Bu fırsatı da solucanı yazan kişiler değerlendirerek kendilerine kar çıkartmaya çalışıyorlar ki sadece ABD’de 2 bin üzerinde cihazın bu solucandan etkilendiği dile getiriliyor.

Android kullanıcıları açısından tedbirli davranmakta fayda var. Uygulama izinlerinin de neler olduğuna bakmadan uygulama indirmeyiniz. Market üzerinde faydalı olduğu kadar birçok zararlı yazılım da mevcuttur.