Android Veri Tüketimi Azaltma Yolları

Günümüzde kullanılan birçok uygulama, Facebook, Twitter, müzik kanalları vb. internet üzerinden çalışmaktadır. İnternete bağlanılırken dikkatli olunmazsa beklenmedik faturalarla karşılaşmak hiç de imkansız değil. Bunun örnekleri de küçük bir araştırmayla bulunabilir. Bu yazıda nasıl daha az veri kullanmanın püf noktalarından bahsedeceğim.
otomatik güncellemeleri sınırlandırma

Google play gerçekten harika bir senkronizasyon sistemine sahip ve siz bir uygulama indirdiğinizde uygulama güncelleme alırsa otomatik güncelleniyor. Yani uğraştan kurtaran çok güzel bir özellik. Ancak bu senkronizasyon ve otomatik güncelleme olayı data kullanımını da aşırı bir şekilde arttırıyor. Güncelleme özelliğini kapatmanızı tavsiye ederim. Google Play üzerinden otomatik güncelleme opsiyonu ayarını seçip sadece wifi varken güncellemelerin yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer isterseniz hiçbir zaman güncelleme yapmak zorunda değilsiniz ve özelliklerden değiştirebilirsiniz.

Veri Ayarını Değiştirme


Bazı uygulamalar yukarıda da bahsettiğim gibi otomatik senkron özelliğine sahiptir. Örneğin bir fotoğraf çektiğinizde eğer google+ senkronizasyon özelliği açıksa fotoğraf otomatik olarak yedeklenir ve bu da size ekstra data yükü getirir. Video çekimlerinde çok ciddi veri kullanımı söz konusu olabilir. O yüzden bu tür programlarda otomatik yedekleme veya senkron özelliğini kapatmak veri kullanımını ve yükünü oldukça hafifletecektir.

veri2

Arka planda çalışan uygulama verilerini sınırlana

Bazı internet kullanan programlar, aktif olmasa bile arka planda veri kullanmaya devam ederler. Buna en iyi örnek Facebook ve Gps verileri gösterilebilir. Ice Cream Sandwich ve üst sürümlerinde arka plan verilerini sınırlama özelliği bazen hayat kurtarıcı olabilir.

Çalışan servisleri görüntülediğinizde veri tüketimine göre uygulamaları kapatabilir veya sınırlandırabilirsiniz.

Bunlarla birlikte eğer bir film izleyecekseniz bunu daha önceden wifi ile telefonunuza yükleyip, veri tüketimini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Eğer sınırsız veri paketi kullanmıyorsanız bu maddeleri uygulamanızda fayda var. Sürpriz bir faturadan kurtulmanın temel yolları bu maddeler.