Android Telefonlardaki Yüklü Gelen Uygulamaların Kaldırılması

 Android telefon kullanıcıları için bir telefon aldıklarında içinde gerekli gereksiz ve bizim müdahale edemeyeceğimiz bazı uygulamalar yüklü gelir. Kullanıcıların birçoğu telefonu kullandıkları zaman içerisinde belki bu uygulamaları hiç açmaz yada kullanmaz ama silemez de. Bu sorundan kurtulmak elbette ki mümkün. Root ve özel ROM’lar sayesinde elinizde kötü bir telefon olsa bir canavara dönüşebiliyor. Ancak Rom ve Root olayları genelde düşük ramli telefonlar için uygulanıyor. Yüksek performans telefonlarda pek de gerek duyulmuyor.

s4


Güney Kore bu konuda çalışmalara başladı ve nisan ayı sonrasından itibaren bu yüklü gelen uygulamaların silinmesine izin veren bir gelişme yaşandı. Ancak telefonun temelini oluşturan belli başlı uygulamalar bu kapsam içerisine girmeyecek.

Birçok android telefonda bu ön yüklü uygulamalar aşırı bellek tüketimi yapmakta ve telefonu yavaşlatmaktadır. Hatta telefonun modellerine göre %50 gibi bir oranda bile yer kaplayabiliyor ve kullanıcıların kullanabileceği alanları aşırı bir şekilde daraltıyor. Güney Kore’de başlayan bu uygulama diğer ülkelere örnek olursa android platformunda büyük bir gelişme yaşanacak ve kullanıcılar rahat bir nefes alacak.