Android – SetContentView nedir ? Nasıl kullanılır ?

Herkese merhaba, uzun bir aradan sonra yeni bir android makalesiyle karşınızdayız. Finallerimden ve yoğunluğumudan dolayı uzun zamandır android kategorisine yeni konu ekleyememiştim. En son android arkaplan resmini değiştirmekle ilgili bir makale yazmıştım. Bugünkü makelemizin konusu android programlarımızdaki setContentView kullanımı olacak. Bunun içinde yeni bir xml dosyası ve yeni bir java sınıfı eklememiz gerekecek. İsterseniz fazla uzatmadan makaleye başlayayım.

Hatırlarsanız önceden “sayacornegi” adlı bir android programı yapmıştık. Ben bunun üzerinden yeni bir xml dosyası ve java sınıfı eklemeyi göstereceğim.

Uygulamam açıldıktan sonra eclipse’de layout klasörünün üzerine geliyoruz ve sağ tıklayıp new >> other seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereden “Android Xml File” seçip next’e tıklıyoruz.

Aşağıdaki pencerenin açılması gerekiyor. resource type kısmı layout olmalı. Xml dosyanıza bir isim verdikten sonra finish’e basarak işlemimizi bitiriyoruz (ben sayaç_yeni yazdım) .

1

Ve xml dosyamız oluştu. Şimdi sıra geldi yeni bir java sınıfı oluşturmaya. Aşağıdaki resimde de gördüğümüz gibi src klasörüne geliyoruz. New >> class seçeneğini tıklıyoruz.

2

Açılan pencereden sadece name kısmını yazıp finish’e tıklıyoruz.

3


Java sınıfımız da oluştu. Şimdi bu java sınıfının içine girerek birkaç kod eklememiz gerekiyor. Öncelikle sınıfımıza “extends activity” ekliyoruz. Yani yeni sınıfımızı activity sınıfından türetmiş oluyoruz. Şimdi aşağıdaki resimde olduğu gibi class’ın içine sağ tıklayıp source >> Override/Implement methods kısmına geliyoruz.

4

Bu kısım sınıfımıza ekleyebileceğimiz methodları gösteriyor. Buradan da onCreate(Bundle) seçeneğini tıklıyoruz. Ardından bu kodlar eklenmiş olarak programımıza gelmeli:

5

Şimdi de oluşturduğumuz xml dosyasını bu sınıfa eklememiz gerekiyor. Bunun için de kodlar şu şekilde olmalı:

6

Burada önemli olan kısım setContentView kullanımıdır. Yeni oluşturduğumuz xml dosyasını şu şekilde kullanıyoruz:

setContentView(R.layout.sayac_yeni);

Umarım nasıl yeni bir xml ve java sınıfı oluşturulabileceğini ve setcontentView kullanımını anlatabilmişimdir. Bir sonraki makalede de AndroidManifest.xml’den bahsedeceğim. Şimdiki oluşturduğumuz yeni_sayac adlı xml dosyamızın ve yeni_sayac adlı java sınıfımınızın activity’sinin nasıl oluştuğunu göreceğiz. Yeni makalede görüşmek dileğiyle…