Android projelerde kırmızı ünlem işareti

Merhaba,

Android uygulama geliştiriyorsanız her programcı gibi siz de en az bir kere kırmızı ünlem işareti almışsınızdır. Eclipse’de “Project Explorer” içerisindeki projenizde kırmızı ünlem varsa bunun sebebi gerekli kütüphanelerin eklenmemesi ya da eklediğiniz kütüphanelerin projenize import edilmediğini anlatır.

anroid projede kırmızı ünlem

Peki çözüm için ne yapmamız gerekiyor ?


  • Öncelikle hangi kütüphanenin eksik olduğunu bulun.
  • Eğer appcombat v7 kütüphanesi ile çalışıyorsanız hata bu yüzdendir.
  • Project Explorer içerisine gerekli kütüphaneyi package explorer’da sağ tıklayarak import -> existing projects into workspace diyerek ekleyin.
  • Projeyi ekledikten sonra build etmeniz gerekir. Bunun için de projeyi mouse ile seçip üst menüde yer alan project->build project yolu ile yapabilirsiniz.
  • Son bir adım kaldı. Projenize sağ tıklayın ve properties bölümüne gelin. Buradan sol menüdeki android kısmını seçin  ve alt kısımdaki library penceresinden eğer kütüphane eklenmemişse Add butonunu kullanarak kütüphaneyi projenize dahil edin. Son olarak projenizi build ve clean seçeneklerini kullanarak tekrar build’leyin.

Yukarıdaki adımları sırası ile takip ettiğinizde projenizin artık kırmızı ünlem hatası vermediğini göreceksiniz. Eğer yapamadıysanız yazı altındaki yorum bölümünden bana yazabilirsiniz.