Android Manifest dosyası – setContentView 2

Bu makalede androidmanifest.xml’den bahsedeceğim. Bir önceki makalemizde sayaç örneğimize yeni bir xml ve class dosyası eklemiştik. Şimdi de androidmanifest.xml ‘ e bu dosyaları tanıtacağız.

Manifest dosyasına sol menüden ulaşabilirsiniz. Project explorer kısmında programımızı açıp res klasörünün altına bakmamız yeterli. Çift tıkladığımızda alt kısımdaki seçeneklerden xml kısmını tıklarsanız içeriği şu şekilde karşınıza gelecektir:

11

Şimdi activity tagının kopyalayıp yapıştırıyoruz ve gerekli yerleri aşağıdaki resimdeki gibi değiştiriyoruz.

resim 12


İki tane launcher (yani program ilk açıldığında çalışacak olan) olamayacağından MainActivity.java sınıfımızı DEFAULT yapıyoruz. (Intent Filter arasındaki kodlar) Yani emülatör ilk açıldığında biz yeni_sayac.java açılsın komutu vermiş olduk. Manifest dosyalarında bu işlemleri yapmak mümkün. Şimdi isterseniz programı çalıştıralım ve ne olacağına bakalım.

resim 13

Gördüğünüz gibi yeni_Sayac.javanın içi boş olduğu için boş bir ekran geldi yani sayaç örneğimiz ikinci plana düştü. Umarım kafanızda AndroidManifest.xml ile ilgili bişeyler canlandırabilmişimdir. Diğer makalenin konusu androidde thread kullanımı olacak. Görüşmek dileğiyle…