Android L’de pil ömrü daha fazla olacak.

Android şimdiye kadar birçok güncellemeden ve değişimden geçti. Son güncelleme olan Android L içerisinde performans ve görsellik bakımından yenilikler oldukça dikkat çekici. Bu güncellemedeki en önemli değişikliklerden birisi de pil ömründe meydana gelen değişiklikler.

Pil sorunu hemen hemen tüm android sorunlarından. Google bu konu ile Android JB versiyonunda Project Butter ile ilgilenmeye başladı. Android L ile gelen projenin adı da Project Volta. Bu projede eski sürümlere nazaran önemli değişimler mevcut. Volta projesinin temelinde ise pili hangi uygulamaların kullandığı ve kullanım bilgilerine erişerek pil ömrünü olumsuz etkileyen uygulamalar görülebilecek.


android L pil testi
android L pil testi

Yapılan araştırmalara göre ise Android L sürümünün pil ömrünü ortalama %36 arttı. Volta sayesinde pil üzerinde çeşitli tekniklerle pil ömrü uzuyor ve ekstra bir 90 dakika pil ömrüne ekleniyor.

Yapılan bir testte Android 4.4.4 KitKat ile çalışan Nexus 5 ile Android L ile çalışan Project Volta’lı bir Nexus 5’in arasında %37 lik bir pil ömrü olduğu kanıtlandı.

Android L sürümünün pil ömrüne katkısı umarım olumlu olur ve artık bu teknoloji çağında pil ömürlerine birer çözüm bulunur.