Android Kurulumu

Java ile Android birbiriyle ilişkili olduğu için Java dersleri ile paralel olarak Android derslerine de başlıyoruz. Android, Java üzerine kurulu bir platformdur bu yüzden android programlama öğrenmeden önce çok iyi derecede Java bilmek gerekir. Android platformumuzu Eclipse üzerine kuracağız. Hatırlarsanız Eclipse kurulumunu önceki derslerde anlatmıştık. Android için bizim temel sitemiz http://developer.android.com/ olacak. Bu siteyi incelerseniz Android programlama,fonksiyonlar, kütüphaneler kısaca android ile ilgili birçok dökümana ulaşabilirsiniz. Gelelim Android platformunu bilgisayarımıza kurmaya.

Android SDK(Software Development Kit) Kurulumu

Öncelikle http://developer.android.com/sdk/ bu adreste bilgisayarımız uygun olan SDK’yı indiriyoruz. SDK yı indirip kurduktan sonra güncelleme sayfası gelecektir. Burayı yükleyebilirsiniz ya da daha sonra da yapabilirsiniz. Size kalmış açıkçası. Ama güncellemenizi tavsiye ederim. Hepsini güncellemekten ziyade Android’in en alt ve en üst sürümünü güncellemenizi tavsiye ediyorum.


Android ADT(Android Development Tools) Kurulumu

ADT yi kurmanın iki yolu vardır. Bunu ilki  http://developer.android.com/tools/sdk/eclipse-adt.html    adresinden en son ADT yi indirip Eclipse üzerine kurabiliyoruz. Ancak benim size tavsiyem eclipse üzerinden direk kurmanızdır. Eclipse açıp ” Help > Install New Software ” e tıklıyoruz. Ardından “Add” butonuna tıklıyoruz. Açılan “ Add Repository” penceresinde isim alanına “ADT Plugin”, Location alanına” https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıyoruz. Bir sonraki adımda  çıkan pencerede “Developer Tools” seçip devam ediyoruz.

Açılan pencerede Android’i seçip ve SDK Location kısmına SDK nın yolunu giriyoruz. “Apply” dediğimizde bilgisayarımızda kurulu olan SDK platformlarını geliyor. Daha sonra Eclipse içinde üstteki Window sekmesinden “Android SDK and AVD Manager” seçeneğinden istediğimiz platformları seçip kuruyoruz. Ve artık android bizim için hazır.

Artık Eclipse de new project dediğimizde Android Application Project’e tıklayıp yeni bir uygulama açabiliriz. Yazdığımız kodları da  AVD (Android Virtual Device) Manager’da  emülatörler üzerinden çalıştırabiliriz. Emülatörü de bizim oluşturmamız gerekiyor. AVD’yi açarak basit bir şekilde emülatör oluşturabilirsiniz. Burasını size bırakıyorum.Evet arkadaşlar Android kurulumu böyle. Biliyorum biraz zahmetli ama kurduktan sonra eminim sizde emülatörlerde çalışarak mobil uygulama yazmaktan zevk alacaksınız. Şimdilik bu kadar. Bir sonraki Android dersimizde her programlama dilinin ilk örneği olan ” Merhaba Dünya’yı ” emülatörümüze yazdırıp çalıştıracağız.