Android ile merhaba dünya

Android programlamada ilk uygulamamız olan daha doğrusu her programlama dilinin ilk programı olan ekrana merhaba dünya yazdırma örneğini yapacağız. İlk başta eclipse’i açıyoruz. Sol üst menüden new project >> android application project e tıklıyoruz. Ardından proje ismimize “merhaba dunya” yazdıktan sonra gelen sekmelere next diyoruz. Proje adını yazdıktan sonra gelen sekmeler projemizin ne tür bir proje olacağı hakkında. Bunlar şimdilik işimize yaramayacak. İlerleyen makalelerde bunlardan bahsedeceğim. En son gelen sekmeye de evet dediğimizde karşımıza şöyle bir ekran gelmesi gerekiyor.

android-eclipse1

Burada bilmemiz gereken birkaç önemli husus var. Görünen emülatörün altındaki Graphical Layout bizim buton, textView, imagebutton  vb. işimize yarayacak malzemeleri eklediğimiz alan olacak. Hemen yanındaki activity_main.xml e tıkladığınızda butonlarımızın, textview larımızın aslında xml komutlarıyla nası oluştuğunu göreceksiniz. Buton id , textViewid kısımlarını değiştireceğimiz kısım tam olarak da burası.

Sol kısımdaki drawable ise resimlerimizi ekleyeceğimiz alan olacak. Buradaki hdpi,mdpi,ldpi ne ola ki derseniz eğer bunlar da resimlerimizin kalitesinin ifade eden low,medium,high den başka birşey değil.

Şimdilik bu kadar bilgi yeterli. Gelelim Java – Android ilişkisinin nasıl işlediğine. Sol menüden src >> com.example.merhabadunya>>main_activity.java ya tıklarsanız en çok kullanacağımız alana ulaşırsınız. Android uygulama geliştirmede en çok bu kısım işimize yarayacak. Çünkü android uygulamaların çalışmasındaki Java kodlarımızı buraya yazıyoruz. Yani programlarımızın beyni burası olacak.


Artık ilk uygulamamıza hazırız. Eğer dikkat ettiyseniz ekranın ortasında “hello world” yazan bir textView var. Bunun üzerine bir kere tıkladığımızda sağ taraftaki properties kısmında TextView ilgili özellikleri görüyoruz. Oradan birkaç özellik değiştirerek neler olduğunu inceleyebilirsiniz. Şimdi sol menümüzde bulunan values>>string.xml kısmına girmemiz gerekiyor. Neden olduğunu birazdan kendiniz anlayacaksınız. Buraya girdiğimizde hello_world yazan string ifademize tıklıyoruz ve “name” ine merhabadunya “Value*” kısmına da “merhaba dunya!” yazıp kaydediyoruz. Programımızda kullanacağımız string ifadelerimizi string.xml dosyamızda tutup @string ifadesiyle istediğimiz yerde çağırabiliyoruz. Şimdi bunu da yaptıysak TextView kodlarımıza dönüyoruz ve android name kısmına string.xml de değiştirdiğimiz merhaba_dunya yazıyoruz. Yani kod da şu şekilde olacak : “android:text=”@string/merhaba_dunya” />”

Bütün işlemlerimizi yaptıktan sonra emülatörümüzü başlatmamız gerekiyor. Üst menüdeki navigate in altında anroid virtual device manager i bulup çalıştırıyoruz. Eğer emülatör kayıtlı değilse new diyerek kendiniz kaydedebilirsiniz. Kullandığınız android cihaza göre boyutlandırma yapabilirsiniz. Şimdi emülatörümüzü de çalıştırdıktan sonra malesef biraz beklememiz gerekiyor.  Ardından şöyle bir görüntü elde ediyoruz.

merhabadunya

Evet arkadaşlar. Eclipse ile ilk android uygulamamızı böylece gerçekleştirmiş olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle…