Android Donma/Kilitlenme Sorunu Çözümü

Android işletim sistemi ile kullanıcılar tarafından kullanılan akıllı telefonlar, sahip olduğu yazılımlar dolayısıyla birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerin birçoğu ufak ve önem derecesi düşüktür. Ancak bazı problemler var ki, akıllı cihazınızı garantiye gönderecek kadar sıkıntı yaratabiliyor. Bizzat yaşadığım bir durum olan donma/kilitlenme sorunu da bunlardan biri. Bu sorunu yaşayan Android işletim sistemli akıllı cihaz kullanıcılarının bu sorunu yaşayabileceğini düşünerek bu yazımda, bu soruna dair çözüm yolu aktarmayı düşündüm.


Öncelikle belirtmem gerekir ki, benim kullanmış olduğum akıllı telefonum Casper VIA V8, işletim sistemi Android 4.4.2 (Kitkat) idi. Bu Android sürümünde başıma gelen durum, telefonum garantiye göndermeme sebep oldu. Gelelim bu sorunun basit çözümüne!

Eğer akıllı telefonunuz donduysa veya kilitlendiyse ve bataryasını çıkaramıyorsanız, anlatacağım işlemi uygulamanız gerekmektedir. Cihazınızın güç tuşu, varsa fiziksel home tuşu, ses tuşları ve kablo ile ara bağlantı işlem yapmayacaktır. Bu durumda akıllı cihazınızın güç tuşuna uzunca bir süre basmalısınız. Yaklaşık olarak 15-20 saniye boyunca güç düğmesine basılı tuttuğunuzda akıllı cihazınız yeniden başlayacaktır. Böylelikle bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.