Android Bildirim Oluşturma

Android uygulama programlarken çoğu uygulamada bildirim mesajları kullanılır. En basitinden internetten veri alınan – gönderilen uygulamalar, online olarak oynanan oyunlar ve daha birçok uygulamada bildirimler kullanılır.

Bildirim mesajlarını oluşturmak ve bildirim çubuğunda göstermek aslında çok kolay. Sadece birkaç kod yazarak bunu yapabilmek mümkün. Bunun için NotifyManager, Intent ve PendingIntent kullanılır.

Yeni bir proje açarak kodlarımızı oluşturmaya başlıyoruz. Bir buton oluşturarak tıklandığı zaman gelecek bildirimi oluşuruyoruz.


NotificationManager nm = (NotificationManager)MainActivity.this.getSystemService(Context.NOTIFICATION_SERVICE);
 Notification not = new Notification(R.drawable.ic_launcher,"Bu bir bildirimdir!",System.currentTimeMillis());

 PendingIntent pi = PendingIntent.getActivity(MainActivity.this, 0, new Intent(MainActivity.this,bildir.class), 0);
 not.setLatestEventInfo(MainActivity.this, "Bu bir bildirimdir!", "bildirim mesajı", pi);

 nm.notify(1, not);

Yukarıdaki kodlarda NotificationManager sınıfından yeni bir notificationmanager oluşturuyoruz ve this.getSystemService metoduyla uygulamamız içerisinde bir notification yani bildirim servisi oluşturacağımızı söylüyoruz. Ardından not adında bir notification yani bildirim oluşturuyoruz ve sırasıyla resmi, mesajı ve zamanı giriyoruz. Yeni bir pendingIntent açıyoruz ve içerisine de yeni bir intent oluşturuyoruz. Son olarak not mesajımızı pending intentimizle setLatestEventInfo metodu yardımıyla kullanıyoruz.


Burada bir de ikinci bir sınıf gerekiyor. Bu sınıfta bildirim mesajına tıkladıktan sonra yapılacak işlemleri yazacağız. Ben sadece bir textview’de bir yazı yazdırmak istiyorum. Bu yüzden bildir.java adında bir sınıf oluşturuyorum ve içerisine aşağıdaki kodları yazıyorum.


TextView txt = new TextView(this);
 txt.setText("Bildirime tıklandıktan sonra yazacak !");
 setContentView(txt);

Evet uygulamamız bu kadar. Şimdi emülatörü çalıştırıp test edebiliriz. Ancak önce kodlarımızın ekran görüntülerini koyalım. Bakalım bildirim örneğimiz çalışacak mı :)

Kodlarımızın ekran görüntüleri :

MainActivity.java

bildir.java

Uygulamamızın ekran görüntüleri ise aşağıdaki şekilde :

bildirim4

Gördüğünüz gibi bildirim örneğimiz sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Herkese bol kodlu günler dilerim.

Soru veya sorununuz olduğunda konu altından yorum olarak sorabilirsiniz. Bol kodlu günler…