android apn ayarları 2014

Android işletim sistemli akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beri hayatımızda oldukça büyük bir yer edindi. Hatta birçok kişi ister istemez telefonlarına bağımlı hale geldi bile diyebiliriz. Android markette yer alan banka uygulamaları, çeşitli sosyal servisler, oyunlar ve daha birçok yararlı uygulamalar oldukça kolaylık sağlıyor. Ancak uygulamaların büyük bir bölümünde internet ile etkileşim sağlanıyor ve Android telefonlar için bazı internet ayarlarını ve apn ayarlarını manuel yani elle yapmak gerekiyor.

Apn nedir ?

Apn’e kısaca değinmek gerekirse APN ” Access Point Name” kelimelerinin kısaltılmış şeklidir ve Türkçe anlamı ” Erişim Noktası Adı ” olarak geçmektedir. GPRS içerisinde gelen – giden veri paketlerini yönlendiren servisin adıdır.


Sms gönderme sorunu ve Apn Ayarları

Bu yazımızda birkaç sorundan ve hat üzerinden internete girmek için gereken bazı telefon ayarlarından bahsedeğim. Öncelikle android sms gönderme sorunu çoğu Android kullanıcısının başına gelmiştir. Ancak bunun çok kolay bir çözümü mevcut. *#*#4636#*#*  tuşları kullanılarak bu sorun basit bir şekilde çözülebilir.

Avea internet ayarları ise internet paketi kullanan kullanıcıların muhakkak yapmak yapmaları gereken ayarlardır. Bu ayarlar yapılmadığında hat üzerinden internete girmek malesef mümkün değildir. Eski hat ve yeni hat kullanan Avea kullanıcıları da yukarıda verdiğim linkten gerekli ayarları bulabilirler.

Android Turkcell 3G ayarları için de benzer prosedür uygulanmaktadır.  Telefon ayarlarının içerisinden Erişim Noktası ayarlarını bulup linkteki adımları uyguladığınızda rahatça hattınız üzerinden internete girebilirsiniz.