Android 4.4 Kitkat Güncellemesi

Android KitKat güncellemesi bir ay kadar zaman önce çıktı. Ancak birçok markaların cihazları bu güncellemeyi henüz alamamasına rağmen pazarda yüzde 1.1‘lik bir yüzde elde etti. Bu rakam küçük görünse bile çok sınırlı sayıda kullanıcı bu güncellemeye geçti. Bu veriler Google’ın açıkladığı verilerden elde edilmiştir.

Şuanda Android işletim sistemlerinde Jelly Bean sürümü yüzde 54.6 ile açık ara diğer sürümlerin önünde liderliğini sürdürüyor. Ancak KitKat sürümünün daha çoğu cihaza ulaşmamış olmasa bile yine de yüzde 1’lik dilimi aşması ileride belki de bir rekorla devam edecek.

Peki hangi cihazlar KitKat güncellemesi alacak ? Daha kesin bir bilgi olmamasına rağmen kesin olarak güncelleme alacak cihazlar nexus’lar(Nexus 4, Nexus 7 ve Nexus 10). Ancak Nexus 4’ün altının güncelleme alması biraz zor görünüyor. Samsung’un amiral telefonları S4 ve Note 3 kesin güncelleme alacak telefonlar arasında yer alıyor. Bu cihazlara Ocak ayında güncelleme gelmesi planlanıyor. S3 ve Note 2 ise Mart veya Nisan ayında güncelleme alacak.


Bu KitKat’ın getirdikleri neler peki ?

KitKat sürümünün 512 mb Ram’li telefonlara ilerideki zamanlarda geleceği gelen bilgiler arasında. Ancak gerçekliği hala tartışılıyor. Uzun zamandır Google bir sürümün bütün telefonlara uyumlu halde gelmesine uğraşıyordu. Performans ve stabilizasyonun arttırılması planlanıyordu. Umarım bunu başarırlar ve kullanıcılar rahat bir nefes alır. Çünkü piyasada 512 mb ram kullanan kullanıcılar hiç de azımsanacak bir kitle değiller ki bunlardan birisi de benim. :)

İlerideki günler neler olacağını gösterecektir. Bu arada bu sürümün adı da Nestle KitKat isminden geliyor. Google sürümlere şeker veya çikolata ismi vermeyi seviyor.  Dipnot olarak hatırlatmak istedim.