Akıllı telefonunuz ne kadar güvenli!

Mobil cihazlar günlük hayatımızda artık çok büyük yere sahip. Aynı şekilde iş dünyası tarafından da çok sık kullanılan bu mobil cihazlar güvenlik zafiyetlerinden dolayı büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Bu da beraberinde iş dünyasındaki insanları endişelendiriyor.

Ponemon Institute adlı araştırma merkezi ve Lumension adlı şirketlerin yaptığı araştırmaya göre, bilişim sektöründe çalışan her 4 kişiden 3’ü mobil cihazlarını 2014’te sektörün en büyük tehdidi olarak tanımlıyor. Bu oran 2010’da yüzde 68 seviyesinde iken 2014 için beklentiler yüzde 9 arttı. Bu araştırmaya katılanların yüzde 68’i, telefonlarının kötü niyetli yazılımlar tarafından tehdit altında olduğunu düşünüyor.

mobil güvenlik açıkları

Ponemon Institute adlı şirketin CEO’su Larry Ponemon, “Değişen veri trendleri, mobil cihaz sayısındaki patlamayla da birlikte yıldan yıla endişelerin arttığını gösteriyor. Mobil güvenlik açıkları, şu anda sektör için en büyük risk!”  ifadelerini kullandı.


Bilişim sektöründe çalışanlar için tek risk de bu değil üstelik. Gelişmiş kalıcı tehditler (APTs) türünde siber saldırılara maruz kalan sisteme ait dataların çalınması veya herhangi bir zarara uğraması durumundaki problemler de endişeleri arttırıyor. APTs türündeki saldırılar, 2009’da yüzde 39 iken, gelecek sene yüzde 55’e çıkması bekleniyor.

mobil güvenlik nedir

Bilgi Teknolojileri sektöründe çalışanların yüzde 40’ı bu saldırılara uğrayıp zarar gördüğünü söylerken, BT çalışanları ise aylık ortalama 50 defa siber saldırıya uğradıklarını belirtiyor. Bu oranlar önceki yıllara göre yüzde 13 artarken; çalışanlar bu saldırıların maliyetleri yüzde 70 arttırdığını söyledi.

Lumension adlı şirketin başkan yardımcısı Edward Brice, çalışanların bu saldırılara karşı eğitim almasının gerektiğini söylerken “Güvenlik teknolojileri, ortaya çıkan tehditlere göre revize edilmeli.” dedi.