Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefonlar artık hayatımızda iyiden iyiye bilgisayarlardan daha fazla yer almaya başladılar. Neredeyse her işlemimizde akıllı telefonları kullanıyoruz. Bankacılık, internet, firmaların uygulamaları sayesinde tek tıkla işlemlerimizi halledebiliyoruz. Peki akıllı telefonları almadan önce nelere dikkat etmek lazım ?

Ram

Bence bu konuda en önemli iki etken ram ve işlemci. Bir telefon alırken ram ne kadar yüksekse telefonun takılmaması, akıcı olması  o denli hızlı oluyor. 512 mb ram’lar artık piyasadan yavaş yavaş silinmeye başladı. Alacağınız telefonun ram’i en az 1 gb olmalı ki en azından işlemlerinizi yaparken veya oyun oynarken pat diye kapanmasın.

İşlemciler

İkinci önemli etken ise işlemciler. İşlemciler akıllı telefonlarda hız, performans sağlayan en önemli gerekliliktir. Artık piyasada 4 çekirdekli işlemciler yer alıyor. Ancak yakın zamanda 8 çekirdekli işlemcilerin bile kullanılmayabaşlanacağı sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor. Tabi işlemci hızı ve çekirdek arttıkça fiyat da o derecede artıyor. Eğer orta halli bir telefon almak istiyorsanız 2 çekirdekli ve en az 1 gb ram’li bir telefo işinizi rahatça görecektir.


Ekran ve Kamera

Eskiye nazaran artık büyük ekranlı telefonlar rağbet görüyor. En bilindik örnekler ise Samsung Galaxy S3 ve S4 modelleri. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız minimum 4.8″ ve üzeri sizi gayet memnun edecektir. 7″ ten sonrası ise zaten tablet kategorisine giriyor.

Kameraya gelecek olursak minimum 5 mp bir kamera bile işinizi çok rahat görecektir. Eğer ben fotoğraf makinası gibi bir telefon kullanmak istiyorum derseniz eğer 42 mp’lik telefonlar bile şuan piyasada bulunuyor. Araştırıp bulabilirsiniz.

 

Benim nacizane fikirlerim bu şekilde. Umarım faydalı bilgiler aktarabilmişimdir. Telefon alırken en azından kazıklanmadan bu özellikleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.