2016 vize istemeyen ülkeler

Vize, bir ülkeye seyahat etmek gibi çeşitli amaçlarla pasaport ile birlikte verilen belgedir. Bu belgeler bugün yurtdışına seyahat edecek vatandaşlarımıza sıkıntı çıkarmaktadır. Bu belgeler almak istendiğinde gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna, başkonsolosluğuna, büyükelçiliklerin konsolosluk bölümlerine başvuruyorsunuz. Ülkemizden yurtdışına seyahat edecek olan vatandaşlarımız için 63 vizesiz gidilebilecek ülkeler yer alıyor. 

2016 vize istemeyen ülkeler

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesine bir göz attığımızda aslında renkli kültürleriyle, zengin yemek çeşitleri ve gezilebilecek tonla mekânları, güzellikleri olan ülkeler göze çarpıyor. Bu ülkeler şunlardır;

Amerika Kıtası

Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Arjantin, Bahamalar, Brezilya, Dominika, Ekvator, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaika, Kolombiya, Panama, Paraguay, Peru, St Christopher ve Nevis, St Lucia, St Vincet Grenadines, Şili, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Uruguay, Venezuella Amerika Kıtası’nda vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinde yer almaktadır.


Afrika Kıtası

Ruanda, Sudan, Swaziland, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Libya, Mauritius, Tanzanya, Zambiya, Mozambik, Bostwana, Fas ülkeleri ise vize istemeyen ülkeler olarak Afrika Kıtası’nda yer almaktadır.

Asya Kıtası

Nepal, Singapur, Sri Lanka, Irak, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Güney Kore, Lübnan, Bahreyn, Bangladeş, Tayvan, Umman, Doğu Timor, Endonesya, Filipinler, Filistin, Hong Kong, Makao, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Myanmar, Suriye, Tacikistan, Tayland, Ürdün, Japonya, Kamboçya gidilebilecek Asya ülkelerdir. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler olarak vizesiz gidilebilecek ülkeler en çok bu kıtadadır. 

Avrupa Kıtası

Bosna Hersek, Kosova, Andora, Ukrayna, Rusya, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Balerus ülkeleri de Avrupa’da Türkiye vatandaşlarına vize istemeyen ülkeler listesindedir.

Türkiye’nin gelişen dış politikasına paralel olarak vize uygulamaları da bir bir kaldırılıyor. Bununla birlikte daha rahat ve kolay seyahat edebilmenin yolu açılmış oluyor.