Java JRE – JDK ve Eclipse Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, ilk makalemizle karşınızdayız. Java ile program yazabilmemiz için bize gerekli bazı şeyler var. İlk önce bunları bilgisayarımıza indirip, kurmalıyız.

JRE Kurulumu 

Java diğer dillerden biraz farklı çalışır. Java ile program yazabilmemiz için JRE (Java Runtime Environment) yüklememiz gerekir. JRE’yi: http://java.com/en/download/manual.jsp adresinden işletim sistemimize uygun olanı seçip indirmeliyiz.

JDK Kurulumu

Şimdi Java ortamımızı yarattık ama programımızın çalışması için bir de ide ye ihtiyacımız vardır. Bunu da http://java.sun.com adresinden J2EE nin en güncel sürümünü yükleyebiliriz.


Eclipse Kurulumu

Bu adımlardan sonra artık Java programlarımı yazdığımızda derleyebiliriz. Ancak txt formatında yazıp, programı derlemeyeceğimize göre, bize bir IDE (Integrated Development Environment – Geliştirme Ortamı) gerekmektedir. Bunu da  http://www.eclipse.org adresindeki download kısmından indirebilirsiniz. yaklaşık 100 mb civarı dosyanız indikten sonra, Eclipse e tıkladığınızda çalışma ortamını sorar. Çalışma ortamı(workspace) programınızın kaydedileceği yerdir. burayı istediğiniz gibi belirtebilirsiniz.

Artık Java ile programlar yazabiliriz. Bir sonraki dersimizde her programlama dilinin ilk örneği olan “Hello World” programını yazacağız. Umarım faydalı ve açıklayıcı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…