kodbankasi http://kodbankasi.org/kodbankasi

Webmasterlar için yararlı Chrome eklentileri

Google Chrome eklentileri webmasterların işini gerçekten kolaylaştırmaktadır. Bu yazıda birkaç önemli Chrome eklentisinden bahsedeceğim.

 • WhatFont Eklentisi

Bu eklentinin amacı sayfadaki yazı tipini keşfekmektir. Bir websitesindesiniz ve fontu çok beğendiniz. Harıl harıl fontu aramak yerine WhatFont kuruyorsunuz, fontu öğreniyorsunuz.

 • Awesome Screenshot

Kısaca ekran görüntüsü almak için kullanılır diyebiliriz. Boydan boya ve istediğiniz gibi kırparak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

 • RSS Feed Reader

Web sitelerindeki yazıları Chrome aracılığıyla takip etmeye yarar. Kurulum yaptıktan sonra sağ üstteki simgeden ayarları düzenleyip,  feed ekleyebilirsiniz.

 • Turn Off the Lights

Ekran karartmaya yarayan bir eklentidir. Özellikle film veya dizi seyredilirken kullanılması tavsiye olunur.


 • Alexa Traffic Rank

Adı üzerinde sağ üstte bir ikon oluşturarak sitelerin Alexa bilgilerini öğrenmeyi sağlar.

 • Firebug

Güzel bir eklentidir. Web sitelerin kodları üzerinde değişiklik yapıp bunları görüntüleyebilirsiniz.

 • Google URL SHORTENER

Google’ın kısaltma servisinin eklentisidir. Sağ üste bir ikon gelir, “http://goo.gl/” adresine girmeden tek tıkla linki kısaltmayı sağlar.

 • SEO Serp

Seo için kullanılması gereken başarılı eklentilerden biridir. Anahtar kelime analizi yapmamıza yardımcı olur, ayrıca rakip sitelerin hangi anahtar kelimede sizden üstün olduğunu gösterir. Kullanmanızı tavsiye ederim.

Şimdilik bu kadar. Bu tarz başarılı eklentilere denk geldikçe eklemeye çalışacağım. Sizin de bildiğiniz eklentiler var ise yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Yazıya da ekleyebiliriz :)


Bir önceki yazımız olan Android Spinner kullanımı başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2 Yorumlar

 1. Open Seo Stats eklentisini de tavsiye ederim, kullanıyorum. Gün içinde beğendiğim sitelere buradan bakıyorum. Sizin bahsettiğiniz Seo Serp’i de ekleyeceğim, merak ettim.

  • Teşekkür ederim yorumunuz için.

   Open Seo Stats da dediğiniz gibi çok güzel bir eklenti. Tek tuşla site analizi yapılabiliyor, arama motoru araçları kullanılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu yazı da ilginizi çekebilir !

bimer sikayet ornegi

Bimer Şikayet Örneği

Bimer Başbakanlık İletişim Merkezi demektir. Şikâyetlerinizi başbakanlığa iletmenizi sağlıyor. Bu iletişim başbakana kadar gidebiliyor. Bimer ...