GenelPython Dersleri

Python’da While Döngüsü Kullanımı

Python programlama derslerimize devam ediyoruz. While döngüsü programlama dillerindeki sık kullanılan önemli döngülerden birisidir. While içerisindeki komuta göre işlem yapılır. Hemen bir örnekle while döngüsünü açıklayalım.

a=1
toplam=0
sayac=0
while a!=-1:
puan=eval(input("Puanı giriniz"))
toplam=toplam+puan
sayacc=sayacc+1
ortalama=float(toplam)/sayacc
print ("sınıf ortalaması: ",ortalama)
print ("Ortalaması hesaplan kişi sayısı:",sayacc)

Programda a!=-1 ifadesi kodun çalıştıktan sonra tekrar başa döneceğini belirtmektedir. Girilen sayıya göre sürekli ortalama hesaplanacaktır. Ve her hesaplamadan sonra da sayaç 1 artacaktır. Programın çıktısından çok daha iyi anlaşılacağı kanısındayım.


python while döngüsü

Görüldüğü gibi ilk girilen değer 50 ve ortalama 50, ikinci değer olarak 60 girdiğimizde ortalama 55 olarak güncelleniyor ve sayac yani ortalaması hesaplanan kişi sayısı 1 artıyor. Program bu şekilde siz sonlandırasıya kadar devam ediyor.

Bir sonraki yazıda while döngüsü ve if döngüsü kullanarak bir tahmin oyunu yapacağız. Şimdilik size bol kodlu günler dilerim. Sosyal ağlardan da desteklerinizi bekliyorum. Bol kodlu günler dilerim…

This Post Has 3 Comments

 1. Gökay Reply

  Python ile kod yazmak gerçekten çok pratik.Diğer dillere göre de daha kolay ve anlaşılır oluyor. Sitenizi takip ediyorum hergün. Derslerin devamını bekliyorum.

  • admin Reply

   Python’a ben de yeni başladım sayılır ve dediğiniz gibi gerçekten diğer dillere göre daha pratik.

 2. Emre Reply

  a=1 (Burada kırmızı bir şerit çıkıyor ve “SyntaxError: multiple statements found while compiling a single statement” hatası yazıyor)
  toplam=0
  sayac=0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.