Okuma hızınızı arttıracak uygulama

Geçtiğimiz günlerde Barselona’da gerçekleşmiş olan Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan yeni bir uygulama ile kullanıcıların kelimeleri okuma hızının 2 ila 3 kat arasında artacağı ifade edildi.

Nisan ayında Galaxy S5 ve akıllı saat Gear 2‘ler ile birlikte gelmesi beklenen uygulama ile gözün kelimeleri en uygun tanıma noktası bulunuyor, kelime okumada daha az zaman harcanması sağlanıyor.

Uzmanlar programın işleyişinin belirli bir sistem üzerine kurulduğunu belirterek soldan sağa okunan İbranice ve Arapça dışındaki dillerde, okumalarda insanın gözünün her kelimeyi en uygun noktayı aradığını belirtti. En uygun tanıma noktası yardımı ile gözleriniz kelimede bir noktaya kilitleniyor ve metnin anlamını zihninize kaydediyor. Daha sonra da beyne gönderilen okuma sinyalleri ile birlikte kelime anlamı tamamlanıyor. Ancak bu işlem sırasında gözleriniz okuma süresinin büyük bir çoğunluğu olan yüzde seksenini bir sonraki kelimeye bakarak harcıyor.  Sadece kalan yüzde 20’lik kısım okunulan kelimeyi algılıyor. Uygulama sayesinde kelimelerin  en uygun tanıma noktaları belirli bir hizaya göre diziliyor ve bu sayede de kelime okumada çok daha az zaman harcanıyor.


ODAKLANMA NOKTASI HER KELİME İÇİN FARKLI

Uzmanlar bu olayı farklı bir başka örnekle şu şekilde açıklıyor: Bütün kelimeler için odaklanma noktası farklıdır. Basit bir şekilde düşünecek olursak bir kelime ne kadar uzarsa göz, ideal tanıma noktasını bulmak için çok daha fazla zaman harcıyor. Böylece en uygun tanıma noktası kelimelerde belirli bir düzene göre sıralanmazsa siz de kelimeleri okumak için çok daha fazla zaman harcamış oluyorsunuz. İşte uygulama sayesinde her kelimenin en uygun tanıma noktası bir merkezde belirli ve düzenli bir sistematiğe göre sıralanıyor ve siz de okumak için daha az zaman harcamış oluyorsunuz. Özellikle küçük ekranlı telefonlarda kelimeleri okumak daha da kolaylaşıyor. Program ile  siteleri, videoları ve birçok alanda okuma hızını arttırmayı planlayan uzmanlar programı bu alanlarda için de kullanıma sunmayı planlıyor.

Kaynak:İHA