Iphone 4 devri bitiyor

Apple efsane telefonu Iphone 4‘ün satışını bazı ülkelerden kaldırmaya başladı. Görünen o ki Iphone 4 devri yakında bitecek.

Apple açıkçası Iphone 4 ile patlama yaptı. İlk çıktığı zamanlarda işlemcisi, teknolojisi ve ekran tasarımıyla harika bir telefon olarak piyasaya çıkan Iphone 4 satışı yavaş yavaş bitiyor.

Bundan 4 yıl önce 2000 tl gibi bir fiyatla hayatımıza giren Iphone 4 akıllı telefon piyasasında da büyük değişiklikler yaratmayı başarmış bir telefondu. Türkiye’de hala satışı devam eden Iphone 4 raflardaki yerini zamanla Iphone 5C ‘ye bırakacak gibi görünüyor. Iphone 4’ün ilk satıştan kaldırıldığı ülke ise Hindistan oldu.

Iphone 4 karşılaştırma


Iphone 4 ilk çıktığında beraberinde neleri getirmişti ?

Bilindiği üzere Iphone 4 ‘ten önce 3G ve 3GS piyasadaydı. Iphone 4’ten önceki bu modeller ekranlarının plastik temelli olmasıyla çok tutulmamıştı. Iphone 4 tanıtıldığında tanıtımıyla birlikte büyük bir değişim yarattı ve ilk satışa çıktığı anda  patlamalar gerçekleşti.

Iphone 4’ten önce işletim sistemi olarak IPhone OS 3.0 kullanılmaktaydı, Iphone 4 ile birlikte IOS 4 de piyasadaki yerini almış oldu.  Multitasking özelliği yani çoklu görev yapabilme özelliği Iphone 4 ile geldi. Retina ve yüksek çözünürlüklü ekranlara da Iphone 4 öncülük etti. Yani kaliteli dokunmatik ekranların temeli IPhone 4 ‘e dayanıyor.

Bu telefon ile ilgili çok ilginç bir skandal da yaşanmıştı. Telefon barda unutularak, tanıtılmadan sızdırılmıştı.