İnstagram reklam verme

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Sosyal medya platformları kişilerin internet üzerinde en çok zaman geçirdikleri yerlerdir. En çok Facebook üzerinde vakit geçiren insanlar fotoğraf yükleme ve paylaşma konusunda da sürekli Instagram hesaplarını kullanıyorlar. Her türlü görselin ve 15 saniye uzunluğunda videoların paylaşıldığı bu platform son dönemlerde reklam yayını yapmaya da başladı. Facebook bünyesinde varlık gösteren Instagram 330 milyon kullanıcısı ile sosyal medya devlerinin arasında yer almaya devam ediyor.
Uzun zamandır reklam paylaşımlarını bünyesine entegre etmeyen kuruluş son birkaç ay içinde bu özelliği ile de 330 milyonluk bir pazarda markanızın ya da ürününüzün tanıtımını yapmakta. Ülkemizin de içinde olduğu 30 ülkede reklam faaliyetlerini başlatmasıyla ilk olarak Boyner Online sitesi olmak üzere çok farklı firma ve ürün hakkında reklam görür olduk.


instagram reklam verme
Eğer siz de 330 milyonluk bu pazarda ürününüz hakkında reklam vermek istiyorsanız her firmanın bütçesine uygun olabilecek kolaylıklar sağlamaktadır. Kademeli ödeme seçenekleriyle reklam vereni bunaltmayan Instagram yakın bir zamanda kendi aplikasyonu ile reklamları kendi bünyesi üzerinden verebiliyor hale gelecek. Şu an sistem biraz farklı işliyor.
Facebook Sayfanız
Instagram reklamı vermek istiyorsanız öncelikle reklamını yapacağınız markanın bir Facebook sayfası olması isteniyor. Bu Facebook sayfasından giriş yaptığınızda ayarlar sekmesini tıklamanız ve Instagram reklamları kısmını seçmeniz ile işin büyük bir kısmını atlatmış olursunuz. Sonrasında sistem sizde bir Instagram hesabı tanımlamanızı ister. Eğer Instagram hesabı olmadan reklam vermek istiyorsanız verdiğiniz reklamda kullanıcı adınız gri renkte çıkacak ve insanlar üzerinde olumsuz etki yapacaktır. Gri renk internette genel olarak sahte profil olarak algılanmaktadır. Bununla beraber bir Instagram hesabınız olmadan reklam verirseniz insanların yaptıkları yorumları göremez ve bunlara cevap veremezsiniz. İlk etapta etkileşim pozitif bir imaj yaratacaktır. Eğer Instagram hesabınız yoksa hemen açmanız ve işlemlere öyle devam etmeniz uzun vadede imajınız için faydalı olacaktır. Sonrasında reklam oluşturma akışını tıklıyorsunuz ve reklamınızın nasıl görünmesini istediğinizi belirliyor, ödemeyi yapıyorsunuz. Aslında bu kadar kolay olan bu uygulamanın şimdilik Facebook üzerinden oluşu biraz daha güven oluşturmakta.
Instagram reklamlarının etkisi ve reklam yönetimi Power Editor ya da Facebook’taki reklam yöneticisi sayfasından kontrol edilebilir ulaştığınız kitle hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu sayede reklam çalışmalarınızı da yenilikçi çözümlerle devam edebilirsiniz.
Instagram reklamı büyük etki yaratan bir Marketing faaliyeti olduğu için çeşitli kolaylıklar da getirmektedir beraberinde. Reklam verene özel olarak düzenlenen bu uygulamalar kısaca şöyledir.
Yeni Düzenlemeler
Öncelikle yükleyeceğiniz video süresi normal kullanıcılarda 15 saniye ile sınırlıyken sizin için 30 saniye olarak belirlenmiştir. Bu sayede ürününüz ile ilgili tüm bilgileri reklam filminizde sunabilirsiniz.
Görsel ve video yüklemenin yanı sıra Carousel adı verilen slide şeklinde görsel yüklemenize de izin verir sistem. 5 taneden fazla görsele izin vermese de video yaptıramayacak bütçesi olmayan işletmeler için ürünlerinin birkaç fotoğrafını koymak müşterilere daha kolay ulaşımı sağlayacaktır.
Ayrıca Instagram Facebook bünyesinde hizmet veren bir kuruluş olduğu için çapraz reklam kampanyalarında farklı ödeme kolaylıkları ve farklı çözüm önerileri sunmaktadırlar. İki çok kullanılan platforma reklamınızın yapılması da sizi rakipleriniz arasında öne geçiriyor olacaktır.
330 milyon aktif kullanıcıya sahip bir platformda insanların en çok aklında kalacak görsellerle reklam yapabilmek kesinlikle bir ayrıcalık. Ayrıca şu anda çok fazla firma bu alanda reklam vermeye sıcak bakmıyor. Dolayısıyla rakiplerinizden ayrılmak için güzel bir fırsat. Instagram reklamları ile ilgili daha detaylı bilgi almak bir reklam ajansıyla görüşebilir ya da Facebook’un reklamlarla ilgili ayrıntılı bilgilerin bulunduğu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.