iletişim bilgileri http://iletisimbilgileri.org//iletişim bilgileri

‘Hardcoded string “Button”, should use @string resource’ hatasının çözümü

‘Hardcoded string “Button”, should use @string resource’ aslında bir hata değil uyarıdır. Genelde eclipse xml dosyalarında bu uyarıyı verir. Bu uyarıdan kurtulmanın yolu programımızda kullandığımız bütün string değişkenlerimizi values içerisindeki strings.xml’de yaratmaktır. strings.xml’e çift tıkladığımızda add diyerek yeni bir string oluşturabiliriz. Eğer elle yapmak isterseniz resources’ın yanındaki strings.xml’e çift tıklayarak da yapabilirsiniz. Örnek bir string kodu aşağıda veriyorum.


<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<resources>
<string name="app_name">background</string>
<string name="hello_world">Hello world!</string>
<string name="menu_settings">Settings</string>
<string name="Gonder_Butonu">Gonder</string>
</resources>

Ben gonder butonu için bir string oluşturdum. Şimdi gönder butonundaki android:text kısmına “@string/Gonder_Butonu” yazıyorum ve string uyarısından kurtulmuş oluyoruz. Eğer kendinizi bu şekilde yazmaya alıştırırsanız çok daha pratik yazıldığını göreceksiniz. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle…

6 Yorumlar

  1. artık google nin mi yoksa javanın mı eksiğidir bilemeyeceğim ama artık kiminse en büyük eksiklerinden biri. visual studio da string falan yazmaya gerek yok mesela rahat rahat yazıları değiştirebiliyorsunuz da bunda bir kelime için iki saat uğraştırıyorlar.

  2. ben bu olayı anlayana kadar canım çıkmıştı sagolun yazı için

  3. İleri seviye android dersleri de yazarsanız çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0,630