E Devlet Araç Plaka Ceza Sorgulama

Araç sahipleri bazen kötü sürprizler ile karşılaşabilir. Bir anda karşılarına çıkan bir trafik cezası ya da vergi dairesinden gelen bir faizli ceza bilgisi insanların moralini ve bütçesini olumsuz etkileyebilir. Trafik cezaları genelde plakaya yazıldığı için bazen araç sahiplerine ulaşmamaktadır. Bu yüzden cezaya kalabilmekte ve daha kötüsü faize düşebilmekte bu cezalar. 

E devlet araç ceza sorgula seçeneği sayesinde artık araçların trafik cezası olup olmadığı kolayca öğrenilebilir. E devlet araç işlemleri bölümünden bu kısıma ulaşmak mümkün. E devlet ceza sorgulama seçilerek üzerinize bulunan aracın ceza bilgileri sorgulanabilir. Eğer aracınıza trafik cezası yazılmış ise bunu ekranda görebileceksiniz. 


Bu sayede trafik cezaları faize kalmadan, aracınızın üzerine rehin getirmeden ya da daha kötüsü hacizli yakalama olarak aracınızı yakalatmadan cezadan haberiniz olabilir. Bu sayede erken ödeme imkânına sahip olabilirsiniz. Cezaların erken ödenmesi durumunda %25 gibi bir indirim uygulaması da mevcut. Trafik ceza sorgulama işlemlerini e devlet üzerinden bir iki dakika gibi kısa bir sürede sorgulayarak aracınıza trafik cezası yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz.