Android Programlama

Android Emülatör ile Arama Yapma

Herkese merhaba,

Bu android programlama dersimizde emülatör ile nasıl arama yapılabileceğini göstereceğim. Çok zor bir örnek olmayacak ve fazla kod da yazmayacağız. Öncelikle yeni bir proje açıp içerisine bir adet edittext ve bir adet buton atacağız. Ardından edittext’e telefon numarasını girip buton ile de arama olayını tetikleteceğiz. Ayrıca arama yapabilmek için de manifest dosyasından arama izni almamız gerekecek. Edittext’in de input type değerini phone veya number yaparsanız tuşa basarken direk numaralar çıkacaktır.

Programımızın ilk arayüzü şu şekilde :

androidarama

Java kodlarımızın içerisine giriyoruz ve bileşenleri tanıtıyoruz. Ardından butonun click’ine yeni bir intent açarak ” ACTION_CALL” intentini dahil ediyoruz. Kodlarımızın son hali şu şekilde:


androidarama2

Buradaki en önemli noktalar intent kullanımları, manifest dosyasına izin eklememiz ve uri sınıfı yardımıyla edittext’ten aldığımız numarayı emülatörün anlayacağı biçime dönüştürmektir.

Programı çalıştırıp numara kısmına ” 12345678 ” girdim ve arama yap butonuna tıkladığımda karşıma gelen ekran şu şekilde oldu :

androidarama3

Android ile arama yapmak bu kadar basit. 4-5 satır kod ile küçük bir program yazabilirsiniz. Android programlama ile ilgili makaleler devam edecektir. Takipte kalın. Boş zamanlarımda yeni konular ekleyeceğim. Herkese bol kodlu günler ve geceler dilerim.

This Post Has 6 Comments

 1. hasan Reply

  güzel valla android devamlı gelişen bir uygulama

 2. Ali Reply

  Sqlite ile ilgili makaleler paylaşacak mısınız acaba ? İnternette bu konuda kaynak çok ancak anlaşılır kaynak gerçekten az.

  • admin Reply

   En yakın zamanda eklemeyi düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler.

 3. Olcay Şan Reply

  Sadece iki satır kodmuş. Bu haftaki ödevimdi iki dakikamı aldı, teşekkürler :)

 4. mustafa Reply

  arama olmadı durduruldu diyor hepsini yaptım aynısını

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.