Android Programlama

Android buton işlemleri

Android makalelerimizde üçüncü konumuz buton olayları ile ilgili olacak. Geçen makalede textview e merhaba dunya yazdırmıştık. Şimdi de programımıza buton ekleyerek textview e yazı yazdıracağız. Dilerseniz örneğimiz üzerinden gidelim. Eclipse imizi açıyoruz. Sol ust menuden File >> new >> android application project diyerek programımızı yazacağımız ortamımıza geçiyoruz. Ben projemin adına “butonolayi” dedim. Siz kendinize göre  bir proje ismi de verebilirsiniz. Gelen ekranımız şu şekilde olmalı.

butonolayi

Projemizi açtığımıza göre artık buton işlemlerine geçebiliriz. İlk önce form widgets ayarlarından butonu seçip projemize sürüklüyoruz butonumuzu ekliyoruz. Butonumuzu ekledikten sonra çift tıklıyoruz ve Activity_Main penceremize geçiyoruz.

butonolayi2

Gördüğünüz gibi buton kodlarımız xml içerisinde oluştu. Burada butonumuzun id ve textini ayarlayabiliyoruz. İlk yapacağımız şey android:layout_width yazan kısmın karşısındaki wrap_content yazan yeri “fill_parent” olarak değiştirmek olacak. Peki bu ne işe yaracak?

Wrap_content= yazı kadar alanı kaplar.

Fill_parent= ekranı olabildiğince kaplar.

Butonumuzun text ini değiştirmek için direk butona yazmak yerine strings.xml kısmına yeni bir string eklemenizi tavsiye ederim. Ben butonolayi diye bir string oluşturdum ve value kısmına da tıklayınız yazdım. Siz de kendinize göre uyarlayabilirsiniz gayet kolay. Şimdi gelelim programımızın asıl meselesine. src klasörü altındaki mainactivity.java ya tıklayarak açıyoruz ve aşağıdaki kod kısmı açılıyor.

butonolayi3


Burada butonumuzu tanıtıp kodlarımızı yazacağız. Yani java kodlarımız buraya yazılacak. Aslında tam java değilde java-android karışımı diyelim biz. Şimdi butonumuzu programa tanıtıp click yapıldığında yani tıklandığında neler yapacağını yazmamız gerekiyor.Kodlarımızı yazıyoruz. buton ve textview in idlerini değiştirmediğimiz için default olarak button1 ve textview1 olarak geliyor.

butonolayi4

Burada butonumuzu programımıza tanıttık. Yazarken bazı kısımlarda yazdıklarımızın altı çizilirse bunların üzerine geliyoruz. Ve açılan pencereden eksik olan kısımları import ediyoruz. Şimdi click yaptığımızda ne olacağını yazalım.

butonolayi5

Dediğim gibi eğer import edilmemiş kısımlar varsa altı çizili iken üzerine gelince import edebiliyoruz.Şimdi üst menüden run diyerek programımızı çalıştırıyoruz.Evet program benim emülatörümde biraz geç de olsa açıldı ve karşıma programımızın baştaki ekranı geldi. Eğer run dediğinizde proje açılmıyorsa run configurations kısmından projenizi seçip tekrar çalıştırın.

butonolayi6

Evet gördüğünüz gibi emülatörümüz açıldı. Şimdi buton tıklıyorum ve textview aşağıdaki gibi değişiyor.

butonolayi7

Gördüğünüz gibi butonumuz çalıştı ve istediğimizi gerçekleştirdi. Bu makalede buton olaylarını anlatmaya çalıştım. Buton nasıl tanıtılır ve eventi nasıl yazılır? gibi sorularınıza cevap bulacağınızı umuyorum. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle…

This Post Has 2 Comments

 1. barış Reply

  Ya sen bir şey paylaşma bu ne ya şaka mısın sen açıyorum okuyorum bu da ne diyorum, neymiş ” burada butonumuzu programa tanıttık” diyorsun şaka mısın sen ya mal mısın kafa da mı var!!!

  ne yazdığın kodları paylaşıyorsun ne de paylaştığın resimdeki kodları görebiliyorum! ulan büyüteçle bakmaya çalışıyorum şu an !!!!! yazdığın kodların işlevlerini paylaşmıyorsun ulan ne yazdığını da belli etmiyorsun senin gibiler adamı kişisel gelişimden soğutur açta biraz site gez millet nasıl yapıyor gör. yazdığın kodları açıkla açıklamıyor musun kodları paylaş paylaşmıyor musun kodların resimlerini paylaş !!!!!1 Amaa insanları okuyabileceği büyüklükte modifiye et siteni. madem bir şeyler yapmaya çalşyorsunuz doğru yapın ya da yapmayın yarım yamalak bile yapmıyorsun ulan gecemi zehir ettin

  • admin Reply

   İnsan gibi eleştiriye her zaman açığım ama sizin yaptığınız saygısızlık.

   Siteyi beğenmiyorsanız yukarıda “x” işareti var, onu da ben söylemeyeyim. Ben burada temelden makaleler yazmıyorum, makaleleri anlamanız için biraz altyapınız olması gerekiyor. Eğer butonu programa tanıtmayı bilmiyorsanız siteye zaten hiç girmemek sizin için en iyisi.

   Burada faydalı birşeyler yapmaya çalışıyoruz o kadar işimiz gücümüz arasında, ama sizin gibi kişiler yüzünden yaptığımız işten soğuyoruz. O yüzden Android veya yeni gelişen teknolojiler için Türkçe kaynak bulamıyorsunuz. Çünkü insanı paylaşmaktan soğutuyorsunuz.

   Lafı uzatmayayım. Size nacizane tavsiyem eleştiri yapmayı öğrenin, insanlara nasıl yazmanız gerektiğini öğrenin. Başarılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.